Aktyorlar



TARİYEL QASIMOV

Ətraflı

TARİYEL İSKƏNDƏR OĞLU QASIMOV

04 fevral 1939-cu ildə Ağstafa rayonunun Köçəsgər kəndində doğulub. 24 iyun 1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Teatr institutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib. Əvvəllər Akademik Milli Dram teatrında aktyor işləyib.
01 oktyabr 1964-cü ildən (müəyyən fasilə ilə) Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyorudur. Bir neçə tamaşanın quruluşçu rejissorudur.
09 fevral 1979-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti, 22 may 1991-ci ildə Xalq Artisti fəxri adları ilə təltif olunub.
01 aprel 2005-ci ildən Prezident təqaüdçüsüdür.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının 3-cü dərəcəli “Əmək ordeni” ilə təltif olunub.

Əsas rolları:

1. Cəlal, Bəxtiyar - («Koisomol poeması», İskəndər Coşğun)
2. Söhrab - («Söhrab və Rustəm», İskəndər Coşğun)
3. Zaur - («Yadındamı», Altay Məmmədov)
4. Pərviz - («Sən nə üçün yaşayırsan?» İmran Qasımov, Həsən Seyidbəyli)
5. Kazım - («Məhəbbət novellası», Şamil Xurşud, Əşrəf Hacıyev)
6. Meşədi Əzizbəyov - («26 Bakı komissarları» İskəndər Coşqun)
7. Polkovnik - («Kiçik torpaqda üç gün» Şamil Xurşud)
8. Zərbəliyev Səbzəli - («Məhəbbət, şeytan və lambada» Marat Haqverdiyev)
9. Salahov - («Sevirdim, çox sevirdim» Hidayət)
10. Qədim - («Bullur sarayda» İlyas Əfəndiyev)
11. Həsənzadə («Sən həmişə mənimləsən» İlyas Əfəndiyev)
12. Nihad («Pələng ili» F.Mustafa)
13. Muradzadə - (“Sarıköynəklə Valehin nağılı” İ.Əfəndiyev)

Quruluş verdiyi tamaşalar:

1.Nəcəf Bəy Vəzirov - «Hacı Qəmbər» -İrəvan Azərbaycan Dövlət Dram teatrı
2.Rauf İçərişəhərli - «Ruhlar qapını döyür» - Gənc Tamaşaçılar teatrı
3.İlyas Əfəndiyev - «Sən həmişə mənimləsən» - Gənc Tamaşaçılar teatrı
4.Nəcəf Bəy Vəzirov - «Yağışdan çıxdıq, yağmura düşdük» Qazax Dövlət Dram teatrı
5.Ramiq Muxtar - «Şəhərli kürəkən» - Qazax Dövlət Dram teatrı
6.İsi Məlikzadə - «Gəl, qohum olaq» - Dərbənd Azərbaycan Dövlət Dram teatrı
7.İ.Məlikzadə «Gəl qohum olaq» Ağdam Dövlət Dram teatrı

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Həsən - “Ad günü”
2. Xudayarın qardaşı - “Axırıncı aşırım”
3. Tacir Xudu - “Bir ovuc torpaq”
4. Əliş - “Bizim küçənin oğlanları”
5. Geoloq - “Dağ Meşəsindən Keçərkən...”
6. Milis rəisi - “Dairə”
7. Qılbaş - “Dədə Qorqud”
8. Polkovnik Musa Nəsibov - “Doğma sahillər”
9. Sadıqın atası - “Gilas ağacı”
10. Firdovsi - “Həyat, sən kiminsən?”
11. Ramiz - “Hökm”
12. Həlim - “Xüsusi vəziyyət”
13. Milis işçisi - “İstintaq”
14. Bolşevik - “İşarəni dənizdən gözləyin”
15. Porutçik - “Qatır Məmməd”
16. Təltifi verən - “Qəzəlxan”
17. Telemüxbir - “Qızıl qaz”
18. “Qocalar”
19. “Qorxma, mən səninləyəm”
20. Nəriman - “Liftçi Qız”
21. Vidadi həkim - “Məhkumlar”
22. Hürufi - “Nəsimi”
23. “Alovlu yollar” (Özbəkfilm)
24. Qonşu qoca - “Ovsunçu”
25. Baş mühəndis - “Özgə Ömür”
26. Dürdanənin tanışı - “Sahilsiz gecə”
27. Qəbul komissiyasından Vəlihəd Vəliyev - “Sonuncu dərviş”
28. “Sürəyya”
29. “Şeytan göz qabağında”
30. Rüstəm - “Vulkana doğru”

Televiziya tamaşası:

1. Mirdaməd (gənc) - “Gənclik macərası”
2. “Unudulan adam”

Teleseriallar:

1. “Tək olanda qorxma...”

YASİN QARAYEV

Ətraflı

YASİN MİKAYIL OĞLU QARAYEV

22 may 1946-cı ildə Şəmkir rayonunun Dəllər -Cırdaxan kəndində doğulub.
22 fevral 1973-cü ildə M.A.Əliyev adına Teatr İnstitutunun «Musiqili komediya aktyoru» fakültəsini bitirib.
12 mart 1973-cü ildən Gənc Tamaşaçılar teatrının aktyorudur.
22 may 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti, 16 may 2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Xalq Artisti fəxri adları ilə təltif olunub.
15 may 2006-cı ildən Prezident mükafatçısıdır.
«Qızıl Dərviş» mükafatı laureatıdır. 10 mart 2016-cı ildə Milli Teatr günü münasibətilə Azərbaycan Teatr Xadimlərinin təsis etdiyi “Sənətkar” medalı ilə təltif olunmuşdur.
6 may 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə layiq görülmüşdür.


Əsas rolları:

1. Aşıq Vəli, Mahmud - («Hacı Qəmbər», Nəcəf Bəy Vəzirov)
2. Cəlal - («Komsomol poeması», İskəndər Coşğun)
3. Volodya Kulikov - («Unutmayın», Yusif Əzimzadə)
4. Elşad - («Şəhərli oğlan», Qeybulla Rəsulov)
5. Əziz - («Sağlıq olsun», İsi Məlikzadə)
6. Qarakişi - («Gəl qohum olaq», İsi Məlikzadə)
7. Qulu - («Tamahkar», Süleyman Sani Axundov)
8. Azər - («Mahmud və Məryəm», Elçin)
9. Əflətun - («Ölüm hökmü», Elçin)
10. Qələndərov - («Olmuş əhvalat», Aqşin Babayev)
11. Qafar - («Çimnaz xanım yuxudadır», Süleyman Rüstəm)
12. Əmi - («Nənənin kələyi», Əhməd Orucoğlu)
13. Kürən - («Yaddaş ağrısı», Hüseynbala Mirələmov)
14. Qafar - («Çimnaz xanım yuxudadır», Süleyman Rüstəm)
15. Aşıq Vəli - («Yağış, yağmur və daldan atılan daş», Nəcəf bəy Vəzirov)
16. Mister Bambl - («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
17. Hacı Qara - («Hacı Qara» M.F.Axundxzadə)
18. Vəzir - («Əlincə qalası» Dilsuz)
19. Balaəmi - (“Sarıköynəklə Valehin nağılı” İ.Əfəndiyev)
20. Bulmaq - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
21. Məsiqulu - (“Açarını itirənlər”, Əhməd Orucoğlu)

Çəkildiyi televiziya tamaşaları:

1. Turqun - “Ağ atlar üçün vals” (Aztv)
2. Muradov - “Bağdada putyovka var...”
3. Camal - “Gəl qohum olaq”
4. “Mən sənin dayınam”
5. İldırım - “Mükafat”
6. Məşədi Qulam - “Nigarançılıq”

Bədii filmlər:

1. Bolu - “Bəylik dərsi”
2. Səlim - “Dəvətnamə”
3. “Ərazi”
4. Şahid - “Fatehlərin divanı”
5. Salman - “Ömürdən uzun gecə”
6. Birinci oğlan - “Şeytan göz qabağında”
7. Sabirabadlı - “Yol yoldaşları”

AĞAXAN SALMANLI

Ətraflı

AĞAXAN ƏLİ OĞLU SALMANLI

29 oktyabr 1941-ci ildə Bakıda doğulub. 24 iyun 1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Teatr institutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
01 oktyabr 1964-cü ildən Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyorudur. Bir neçə tamaşanın quruluşçu rejissorudur.
09 fevral 1979-cu ildən Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti, 16 may 2006-cı ildən Azərbaycan Respublikasının Xalq Artisti fəxri adlarına layiq görülüb.
15 may 2006-cı ildən Prezident mükafatçısıdır. «Qızıl Dərviş» mükafatı laureatıdır.
10 mart 2016-cı ildə Milli Teatr günü münasibətilə Azərbaycan Teatr Xadimlərinin təsis etdiyi “Sənətkar” medalı ilə təltif olunmuşdur.
6 may 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Cəfər Cabbarlı - («Aydınlığa doğru» Seyfəddin Dağlı)
2. Romeo - («Romeo və Cülyetta» Vilyam Şekspir)
3. Dinar - («Yadındamı» Altay Məmmədov)
4. Səməd - («Sən nə üçün yaşayırsan?» İmran Qasımov, Həsən Seyidbəyli)
5. Doktor - («Yuxulama» Kamal Aslanov)
6. Kazım - («Məhəbbət bir bəladır» Əhməd Orucoğlu)
7. Qulam - («Pul dəlisi» Əhməd Orucoğlu)
8. Artur - («Ovod» Eteri Voyniç)
9. Hacı Murad - («Tamahkar» Süleyman Sani Axundov)
10. Kərbəlayi Mirzalı - («Danabaş kəndinin məktəbi» Cəlil Məmmədquluzadə)
11. Flibert - («Məzəli Hadisə» Karlo Qoldoni)
12. Molla Nəsrəddin - («Molla Nəsrəddin və Əmir Teymurun filləri»Əjdər Ol)
13. Bəylər - («Nənənin kələyi» Əhməd Orucoğlu)
14. Məcid - («Dələduz» N.B.Vəzirov)
15. Fecin - («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
16. Milisoner Səfər - («Buzovna kəndinin əhvalatları» Elçin)
17. Dədə Qorqud - («Şahzadə Xəzərin nağılı» K.Ağabalayev, N.Kazımov)
18. Həzrəti Übeydulla - («Əlincə qalası» Dilsuz)
19. Bekingem - (“III Riçard”, U.Şekspir)
20. Zülfulla -(“Açarını itirənlər”, Əhməd Orucoğlu)

Quruluş verdiyi tamaşalar:

1. «Dovşanın ad günü» - Xanımana Əlibəyli
2. «Qarışqa şıllaq atdı» - Qılman İlkin
3. «Pul dəlisi» - Əhməd Orucoğlu
4. «O da mənəm, bu da» - Dadaş Mehdi
5. «Bala bəla sözündəndir» - Əli Əmirli
6. «Arvad olmaq istəmirəm» - Əli Əmirli /Rus bölməsi/
7. «Məhəbbət bir bəladır» - Əhməd Orucoğlu
8. «Məzəli hadisə» - Karlo Qoldoni
9. «Nənənin kələyi» - Əhməd Orucoğlu
10. «Güc birlikdədir» - Rəvan Tohidoğlu
11. «Tıq-tıq xanım» - Abdulla Şaiq
12. “Dovşanın ad günü” - Xanımana Əlibəyli
13. “Məlikməmməd” - Azərbaycan Xalq nağılı
14. “Açarını itirənlər” - Əhməd Orucoğlu

N.B.Vəzirov adına Lənkəran Dövlət Musiqili Dram teatrında:

1.«Çal oyna» - İskəndər Coşğun

«Zaman» teatrında:

1.«Cəhənnəmin yuxusu» - Xalq rəvayəti

Dərbənd Azərbaycan Dövlət Dram teatrında:

1. «Dovşanın ad günü» - Xanımana Əlibəyli
2. «Xatirə» - Yusif Əzimzadə
3. «Nənənin kələyi» - Əhməd Orucoğlu
4. «Solğun çiçəklər» - Cəfər Cabbarlı
5. «Mənim ağ göyərçinim» - Tamara Vəliyeva
6. «Tıq-tıq xanım» - Abdulla Şaiq
7. « Bankir adaxlı» - Tamara Vəliyeva
8. «Bir də etmərəm» - Rəvan Tohidoğlu
9. «Taleyin oyunu» - Rəvan Tohidoğlu


Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Rəssam - “Vəkil hanı?”
2. Sədr - “Daş atan”
3. “Axırıncı dayanacaq”

Firdovs film şirkəti:

1. Şair Mehman - “Günbatan news”


Teleserial:

1. “Cavanlıq” (Lider tv)

LƏTİFƏ ƏLİYEVA

Ətraflı

LƏTİFƏ CAHANDAR QIZI ƏLİYEVA

01 iyul 1944-cü ildə Qazax rayonunun Yuxarı Salahlı kəndində doğulub. 12 fevral 1970-ci ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun «Dram və kino aktyoru» fakültəsini bitirib.
01 iyun 1967-ci ildən Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktrisasıdır. 2000-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti fəxri adı ilə təltif olunub.
15 may 2006-cı ildən Prezident təqaüdçüsüdür.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti fəxri adı ilə təltif olunub.

Əsas rolları::

1. Meymun - («Qaraca qız», Süleyman Sani Axundov, Abdulla Şaiq)
2. Nazlı - («Şamdan bəy», Nəriman Nərimanov)
3. Gülcamal - («Komsomol poeması», İskəndər Coşğun)
4. Sənubər - («Mənim nəğməkar bibim», Əkrəm Əylisli)
5. Nabat - («Tamahkar», Süleyman Sani Axundov)
6. Pitrağ, Çayır - («Aycan», Xanımana Əlibəyli)
7. Tülkü - («Çal oyna», İskəndər Coşğun)
8. Gövhər - («Məhəbbət bir bəladır», Əhməd Orucoğlu)
9. Küpəgirən qarı - («Sirli dəyirman», Feyruz Məmmədov)
10. Qadın - («Olmuş əhvalat», Aqşin Babayev)
11. Əminə xala - («Ağ dəvə», Elçin)
12. Teyyibə - («Hacı Qara», Mirzə Fətəli Axundov)
13. Nəzakət - («Sən həmişə mənimləsən», İlyas Əfəndiyev)
14. Pəri, Oğlan evi, Əşrəf bəyin anası, Ağa Səftarqulu, Şahsənəm - («Yağış, yağmur və daldan atılan daş», Nəcəf Bəy Vəzirov)
15. Nənə - («Güc birlikdədir», Rəvan Tohidoğlu)
16. Yaxşı - («Yaddaş ağrısı», Hüseynbala Mirələmov)
17. Nurcahan nənə - («Nənənin kələyi», Əhməd Orucoğlu)
18. Şərəf - («Məkkəyə gedən yol» C.Məmmədquluzadə)
19. Pəri xanım - («Sərgüzəşti-vəziri-xani-Lənkəran» M.F.Axundzadə)
20. Qarı nənə («Göyçək Fatma» Azərbaycan Xalq nağılı)
21. Səkinə («Mən səni sevirəm - M.S.S» Ə.Əmirli)
22. Teyyubə xanım- («Hacı Qara» M.F.Axundzadə)
23. Xanpəri - («Müsyö Jordan və Dərviş Məstəli şah» M.F.Axundzadə)
24. Güllübəyim - (“Sarıköynəklə Valehin nağılı” İ.Əfəndiyev)
25. Buqa - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
26. Ağbirçək - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
27. Qadın - (“Vurğuna vurğun gəlin”, Zaməddin Ziyadoğlu)

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Aliyə - “Kərkədan buynuzu”
2. Qəndab xala - “Kişi sözü”
3. Baxıcı qadın - “Girişmə öldürər”
4. Tükəz - “Hacı Qara”
5. Katibə - “Nakəs”
6. Qaçqın qadın - “Qarabağ şikəstəsi”
7. Kor qadın - “Yapon və yaponiyalı”
8. Qadın - “Milli bomba”
9. Həsənin anası - “Bəyin oğurlanması”
10. Ana - “Lətifə”
11. Alverçi qadın - “Yuxu”
12. Ana - “Ağ atlı oğlan”
13. Xanpəri - “Divlər zindanı” (İran filmi)
14. Tibb bacısı - “O qızı tapın”
15. Ana - “Dəvətnamə”
16. Qadın - “Sarı gəlin”
17. Ana - “Tənha narın nağılı”
18. Ana - “Qırmızı qarın nağılı”

Tele tamaşalar:

1. Cahan xala - “İtkin gəlin”
2. Qumru - “Qayalarda qalan səs”
3. Zəhra bəyim - “Anamın kitabı”
4. Səlimə xala - “Şans”
5. Ana - “Rudolfio”
6. Süpürgəçi - “Həmyerlilər”
7. Qonşu qadın - “Cəza”
8. Marta - “Tufan”
9. Qadın - “Şakərlilər”
10. Lətifə - “Kənddən gələn var”
11. Banu xala - “Apardı sellər Saranı”
12. Məsmə xala - “Yalan”

Teleseriallar:

1. Güllü xala - “Yanmış körpülər”
2. Ana - “Həyat varsa”
3. Təranə - “Sindrom”

ALMAZ MUSTAFAYEVA

Ətraflı

ALMAZ ƏHMƏD QIZI MUSTAFAYEVA

01 oktyabr 1949-cu ildə Ağdam şəhərində doğulub. Azərbfilm kinostudiyasının nəzdində 3 illik «kinoaktyorluq» kursunu bitirib.
1968-ci ildə kinostudiyada rejissor köməkçisi işləyib.
1970-ci il iyunun 01-dən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar teatrının aktrisasıdır.
1997-ci ildə «Qızıl Dərviş» mükafatı ilə təltif olunub.
2013-cü ilin iyun ayının 25-də Əməkdar Artist fəxri adına layiq görülüb.
2014-cü ilin aprel ayının 13-də Beynəlxalq mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi sahəsində əldə etdiyi uğurlara görə Kalmıkiya Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə mükafatlandırılmışdır.

Əsas rolları::

1. Sadıx - («Mənim nəğməkar bibim», Əkrəm Əylisli)
2. Qaraca qız - («Qaraca qız», Süleyman Sani Axundov, Abdulla Şaiq)
3. Bahar - («Ana laylası», İskəndər Coşğun)
4.Balaca - («Mənim mehriban balam», Şaqinyan)
5. Ramo - («Əlvida Hindistan», Qeybulla Rəsulov)
6. Əhməd - («Tamahkar», Süleyman Sani Axundov)
7. Aycan, Sevinc gülü - («Aycan», Xanımana Əlibəyli)
8. İlqar - («Sehirli yaylıq», Kərim Həsənov)
9. Gəlincik - («Gəlincik», Abdulla Şaiq)
10. Bala dovşan - («Çal oyna», İskəndər Coşğun)
11. Alverçi - («Ələddinin sehrli çırağı», Nicat Kazımov)
12. Lalə - («Açıl, bənövşəm açıl», İskəndər Coşğun)
13. Qadın - («Ah, qadınlar, qadınlar», Marat Haqverdiyev)
14. Nazar - («Sirr», Alla Axundova)
15. Babuşka - («Hind fantaziyası», Rafiq Əliyev)
16. Pyero - («Çəkməli pişik», Nicat Kazımov)
17. I Xanım - («Yatmış gözəl» B.Marvin)
18. Tənbəl qız - («Göyçək Fatma» Azərbaycan Xalq nağılı)
19. Zümrüd - («Mən səni sevirəm» Ə.Əmirli)
20. Yetər - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
21. Tortilla - («Buratinonun macəraları» A.Tolstoy)
22. Qırmızı papağın nənəsi - («Qırmızı papağın nağılı» Y.Şvarts)
23. qoca ördək - (“Çirkin ördək balası” H.X.Andersen)
24. Namsa - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
25. Gülər - (“Açarını itirənlər”, Əhməd Orucoğlu)
26. Minni maus - (“Hörümçək adam”, Sten li)
27. Mariya Frantsova - (“Çeburaşka” , Eduard Uspenski)

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Səkinə - “Sehirli xalat”
2. “Şir evdən getdi”

Sənədli film:

1. “Abdulla Şaiq”

Televiziya filmi:

1. Dilbərin rəfiqəsi - “Aktrisanın təbəssümü”

Teleseriallar:

1. “Üç bacı”
2. “Üç bacı + 1”

NAİBƏ ALLAHVERDİYEVA

Ətraflı

NAİBƏ SİYAVUŞ QIZI ALLAHVERDİYEVA

28 may 1963-cü ildə Tiflis şəhərində doğulub. 21 iyun 1984-cü ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun «Dram teatrı və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib. Əvvəllər Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram teatrında aktrisa işləyib.
04 dekabr 1990-cı ildən Gənc Tamaşaçılar teatrının aktrisasıdır.
2000-ci ildə Azərbaycan Respublikasının «Əməkdar artisti» fəxri adına layiq görülüb.
1 may 2017-ci il tarixində növbəti dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.
2018-ci ilin may ayında «Xalq artisti» fəxri adına layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Münəvvər - («Mənim ağ göyərçinim», Tamara Vəliyeva)
2. Bibi - («Bala bəla sözündəndir», Əli Əmirli)
3. Səfurə - («Səsin sehri», Tahir Kazımov)
4. Burla Xatun - («Dədəm Qorqud», Əbüdəzəl Dəmirçizadə)
5. Nazlı - («O da mənəm, bu da», Dadaş Mehdi )
6. Çiçək - («Ana laylası», İskəndər Coşğun)
7. Xatun - («Mağara», Aygün Həsənoğlu)
8. Lümək - («Cücələrim», Tofiq Mütəllibov)
9. Tülkü - («Çal, oyna», İskəndər Coşğun)
10. Tükəz - («Hacı Qara», Mirzə Fətəli Axundov)
11. Konstansiya - («Məzəli hadisə», Karlo Qoldoni)
12. Çimnaz - («Çimnaz xanım yuxudadır», Süleyman Rüstəm)
13. Şamama cadu - («Pəri cadu», Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev)
14. Kraliça - («Yatmış gözəl» B.Marvin)
15. Ögey ana - («Göyçək Fatma» Azərbaycan Xalq nağılı)
16. Dayə - («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
17. Tükəz - («Hacı Qara» M.F.Axundzadə)
18. Yelena xala - («Dörd əkizin nağılı» P.Pançev)
19. Mericonni Kafferti - («Konnnemarada bir kəllə» M.Makdonax)
20. Simuzər - (“Sarıköynəklə Valehin nağılı” İ.Əfəndiyev)
21. Amulanqa - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
22. Leylinin anası - (“Leyli və Məcnun”, M.Füzuli)
23. Qumru - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
24. Sien - (“Öldür məni, Caniko”, Əziz Nesin)

Kinofilmlərdə əsas rolları:

1. Rita - «Qara Volqa»
2. Cevriyyə - «Məhəbbətin hökmü»
3. Sürayyə - «Sağıcı»
4. Balaxanım - «Bomba»
5. Müəllimə - «Spasibo»
6. Gulya - «Mənim ağ şəhərim» və s.

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. “Adam ol! 2” - aşpaz
2. “Adam ol! 3”

Filmlər:

1. “Aramızda qalsın”
2. “Bağdada putyovka var...”
3. “Bəylik dərsi”
4. “Bomba”
5. “Cənnətin kuryeri” (Rusiya)
6. “Əlvida, cənub şəhəri”
7. “İnterpapa”
8. “Qara Volqa”
9. “Məhəbbətin hökmü”
10. “Mənim ağ şəhərim”
11. “Nigarançılıq”
12. “Olacağa çarə yoxdur”
13. “Sürəyya”
14. “Seans”
15. “Yarımştat”
16. “Qarabağ şikəstəsi”
17. “Qurbanəli bəy”



RAHİB ƏLİYEV

Ətraflı

RAHİB SEYİDAĞA OĞLU ƏLİYEV

12 iyul 1945-ci ildə Bakıda doğulub. 12 fevral 1970-ci ildə Azərbaycan Dövlət teatr institutunu bitirib.
23 sentyabr 1968-ci ildən Gənc Tamaşaçılar teatrının aktyorudur.
16 may 2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti fəxri adı ilə təltif olunub.
1 may 2017-ci il tarixində növbəti dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi medalı” ilə təltif olunub.

Əsas rolları:

1. Markone - («Ovod» E.Voyniç)
2. Qırmızı burun - («Mənim mehriban balam» Azot Şakinyan)
3. Mələmə - («Mənim nəğməkar bibim» Ə.Əylisli)
4. Fərzəli bəy - («Nəsrəddin» Y.Əzimzadə)
5. Kamran kişi - («Dördüncü təcavüz olmayacaq» M.Mirnəsirov)
6. Şir - («Meşədə futbol, qol» İ.Coşğun)
7. Şeyx - («Komsomol» poeması, İ.Coşğun)
8. Vəzir - («Əlvida, Hindistan» Qeybulla Rəsulov)
9. Məhəmməd - («Bakı komissarları» İ.Coşğun)
10. Qazı - («Danabaş kəndinin məktəbi» C.Məmmədquluzadə)
11. Bəkdəmirov - («Şirinbala bal yığır» S.Qədirzadə)
12. Bəy - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
13. Cəbi - («Hacı Qəmbər», Nəcəf Bəy Vəzirov)
14. Vəzir - («Sirli dəyirman», Firuz Məmmədov)
15. Aşıq - («Yolda», Hüseyn Arif)
16. Mirzə Salman - («Mahmud və Məryəm», Elçin)
17. Hərbi geyimli - («Mənim ağ göyərçinim», Tamara Vəliyeva)
18. Babaşov - («Sağlıq olsun», İsi Məlikzadə)
19. Tülkü - («Cücələrim», Tofik Mütəllimov)
20. Baba - («Açıl, bənövşəm açıl», İskəndər Coşğun)
21. Dünyagörmüş - («Qarışqa şıllaq atdı», Qılman İlkin)
22. İsmayıl - («Olmuş əhvalat», Aqşin Babayev)
23. Molla Əsədulla - («Ağ dəvə», Elçin)
24. Molla Xudaverdi, Kərəməli - («Hacı Qara», Mirzə Fətəli Axundov)
25. Bəkir Eniştə - («Mustafa», Orxan Asena)
26. Fərəcov - («Sən həmişə mənimləsən» İlyas Əfəndiyev)
27. Aramis Aşotoviç - («Yaddaş ağrısı» Hüseynbala Mirələmov)
28. Vəzir - («Molla Nəsrəddin və Əmir Teymurun filləri», Əjdər ol)
29. Ancelo - («Səhvlər komediyası», Vilyam Şekspir)
30. Rəhim - («Pəri cadu», Əbdürrəhim Bəy Haqverdiyev)
31. Qoca - («Məhəbbət bir bəladır», Əhməd Orucoğlu)
32. Şeyx Əbuzər - («Şeyx Sənan» H.Cavid)
33. Mister Sauyrberi - («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
34. Məktəb direktoru - («Mənim ağ göyərçinim» T.Vəliyeva)
35. Ata, İbrahim («Əcəl atı» V.Əlixanlı)
36. Qazı - («Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah» M.F.Axundzadə)
37. Molla Xudaverdi - («Hacı Qara» M.F.Axundzadə)
38. Mer - (“III Riçard”, U.Şekspir)
39. Yazıçı - (“Miras” H.Mirələmov)


NÜBAR NOVRUZOVA

Ətraflı

NÜBAR QULU QIZI NOVRUZOVA

01 mart 1958-ci ildə Naxçıvan şəhərində doğulub. 18 iyun 1979-cu ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
18 iyul 1980-cı ildən Gənc Tamaşaçılar teatrının aktrisasıdır.
1991-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti fəxri adı ilə təltif olunub.
1 may 2017-ci il tarixində növbəti dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.
2018-ci ilin mart ayının 10-da Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının “Sənətkar” medalı ilə təltif olunmuşdur.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti fəxri adı ilə təltif olunub.

Əsas rolları:

1. “Qonşu qonşu olsa”
2. Ağca - (“Qara qız” S.S.Axundov, A.Şaiq)
3. Xumar - (“Qızaran üfüqlər”)
4. Leyla - («Sən nə üçün yaşayırsan?», İmran Qasımov, Həsən Seyidbəyli)
5. Qumru - («Sabah çoxdan başlanır», Rəhman Əlizadə)
6. Nazlı - («Ərizə», Əli Əmirli)
7. Bala Dovşan - («Çal oyna», İskəndər Coşğun)
8. Bahar - («Ana laylası», İskəndər Coşğun)
9. Qadın - («Unutmağa kimsə yox», Kamal Abdulla)
10. Naza - («Məhəbbət, şeytan və lambada», Marat Haqverdiyev)
11. Yetər - («Hacı Qəmbər», Nəcəf Bəy Vəzirov)
12. Şeytan - («Toxmaq Əhməd», Rauf İçərişəhərli)
13. Naza - («Ləyaqət», Marat Haqverdiyev)
14. Nargilə - («Sən həmişə mənimləsən», İlyas Əfəndiyev)
15. Jannina - («Məzəli hadisə», Karlo Qoldoni)
16. Sona xanım - («Hacı Qara», Mirzə Fətəli Axundov)
17. Böyükxanım - («Aydın» C.Cabbarlı)
18. Zalxa - («Hekayəti-xırs quldurbasan» M.F.Axundov)
19. Ana - («Ələddinin sehrli çırağı» N.Kazımov)
20. Tənbəl qız - («Göyçək Fatma» Azərbaycan xalq nağılı)
21. Missis Sauberi - («Oliver Tvistin macəraları» Çarlz Dikkens)
22. Qonşu - («Viktoriya» Knut Hamsun)
23. Sədəf qarı - («Əcəl atı» Vaqif Əlixanoğlu)
24. Səkinə - («Mən səni sevirəm» Əli Əmirli)
25. Dayə - («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
26. Xeyransa - («Buzovna kəndinin əhvalatları» Elçin)
27. Yelena xala- («Dörd əkizin nağılı» P.Pançev)
28. Markolfa - («İtalyansayağı xoşbəxtlik» D.Fo, P.Filippo)
29. Ana - («Ağ ölüm» V.Siqarev)
30. Amulanqa - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
31. Ana - (“Ana”, Hüseyn Cavid)
32. Zeynəb - (“Varislər”, İ.Zəyniyev)

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Leyli - “Qəzəlxan”
2. Qız - “Qəm pəncərəsi”
3. Qadın - “Çölçü”
4. Cadugar ilan - “Qorxma mən səninləyəm”
5. Ana - “Kuklalar”

Teletamaşalar:

1. “Kleopatra”
2. “Ağ atlar üçün vals”
3. “Şöhrət və unudulan adam”
4. “Bir ailədə”
5. “Duel”
6. “Şəkilçi”
7. “Volqa sahilində”
8. “Rudolfio”
9. “Həmyerlilər”
10. “Geriyə yol yoxdur”
11. “Baba və nəvə”
12. “Toy”
13. “Nazirin xanımı”
14. “Kəndçi qız”
15. “Dərviş Məstəli şah”
16. “Düymələr”
17. “İşdə məsuliyyətsizlik”


ŞÖVQİ HÜSEYNOV

Ətraflı

HÜSEYNOV ŞÖVQI ƏRƏSTUN OĞLU

1972-ci ildə Azərbaycan Respublikası Cəlilabad şəhərində doğulub. 1994-cü ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
1991-ci ildən Bakı Kamera Teatrının, 2009-cu il oktyabr ayının 1-dən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar teatrının aktyorudur.
1996-cı ildə Teatr Xadimlərinin təsis etdiyi “Qızıl Dərviş” mükafatına layiq görülmüşdür.
1999-cu ildə TXİ-nin keçirdiyi “II eksperimental tamaşalar”, 2002-ci ildə “Monotamaşalar”festivalında “Ən yaxşı kişi rolu” mükafatına layiq görülmüşdür.
2000-ci ildə Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyi tərəfindən “İlin ən yaxşı gənc aktyoru” adına layiq görülmüş, Nazirliyin qiymətli hədiyyələri ilə təltif olunmuşdur.
2003-cü ildə İran İslam Respublikasının İsfahan şəhərində keçirilən Beynəlxalq “Komediya” festivalında, 2004-cü ildə isə Əhvaz şəhərində keçirilən Beynəlxalq “İran Zəmin” teatr festivalında “Ən yaxşı kişi rolu - I yer” mükafatına layiq görülmüşdür. Azərbaycan televiziyasında bir çox televiziya filmlərinə çəkilmişdir.
2000-ci ildən Azərbaycan Televiziyasının “Dublyaj” redaksiyasında filmlərin səsləndirilməsində fəal iştirak edir.
2002-ci ildə Ş. Hüseynov “Əməkdar artist” fəxri adına layiq görülmüşdür.
2016-ci il iyul ayının 19-da Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı və ASSİTEJ-Azərbaycan Milli Mərkəzinin təsis etdiyi “Sima” mükafatına “Mövsümün ən məhsuldar aktyoru” nominasiyası üzrə layiq görülmüşdür.
2016-ci ilin noyabr ayının 9-da Kalmıkiya Respublikasının Əməkdar Artisti Fəxri adına layiq görülmüşdür.


Əsas rolları:

1. Qazı - («Məkkəyə yol», C. Məmmədquluzadə)
2. Skapen - («Skapenin kələyi», J. B. Molyer)
3. IV Kin - («IV Kin», Q. Qorin)
4. Ramiz - («Şirəbənzər», R. İbrahimbəyov)
5. Yaqo - («Otello», V. Şekspir)
6. Poprışşin - («Dəlinin qeydləri», N. Qoqol)
7. Kontrabasçı - («Kontrabas», P. Zyuskind)
8. Rafael - («Rafael trombonçu», P. De. Filippo)
9. Motl - («Mavi yuxular», M. Şaqal)
10. Vəzir - («Lənkəran xanının vəziri», M. F. Axundov)
11. Tarıverdi - («Hekayəti-xırsi-quldurbasan», M. F. Axundov)
12. Salyeri, Don Quan - («Kiçik faciələr», A. S. Puşkin)
13. Feyerbax - («Mən Feyerbaxam», T. Dorst)
14. Lopaxin - («Albalı bağı» A.P.Çexov)
15. Manıs - («İtlər», İ. Fəhmi, O. Kazımi)
16. Aydın - («Aydın», C.Cabbarlı)
17. Şeyx Sənan - («Şeyx Sənan», H.Cavid)
18. Savalan («Məhv olmuş gündəliklər» İ.Əfəndiyev)
19. Merkusio («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
20. Dərviş Məstəli şah - («Müsyö Jordan və Dərviş Məstəli şah» M.F.Axundzadə)
21. Markiz Trerate, Don Raffael - («İtalyansayağı xoşbəxtlik» D.Fo, P.Filippo)
22. İfaçı - («Sözsüz» S.Bekket (monotamaşa))
23. Qloster, kral III Riçard - (“III Riçard”, U.Şekspir)
24. İnqilab - (“Miras” H.Mirələmov)
25. Ripafratta - kavaler - (“Mehmanxana sahibəsi” K.Qoldoni)
26. Dorji - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
27. Hacı Kamyab - (“Xortdanın cəhənnəm məktubları” Ə.Haqverdiyev)
28. Lohan Vilhelm Mebius - (“Dəlixanada qətl”, Fridrix Düremat)
29. Sanço Pansa - (“Don Kixot”, M.Servantes)

Çəkildiyi filmlər

1. Sahə müvəkkili - («Günaydın mələyim», Rej, O.Mirqasımov, 2008-ci il)
2. («Ehram» - Rej., Ayaz Salayev, 2009-cu il)
3. Baş əməliyyat müvəkkili - («Aktrisa» Rej, Rövşən İsax, 2010-cu il)
4. Kapitan - («Qaydasız döyüş - 1», Rej, Vahid Mustafayev, 2008-ci il)
5. Azər - («Yaddaş», Rej, Vahid Mustafayev, 2010-cu il)

Çəkildiyi televiziya tamaşaları:

1. Rasim - “Bütün Azərbaycan Əsgər Olmalı”(1997-ci il)
2. Murad - “Qanlı yanvar” (1998-ci il)
3. Qənimət - “Məhv olmuş gündəliklər” (1999-cu il)
4. Rüfət - “Sabiqlər I, Sabiqlər II” (1999-cu il)
5. Mikayıl Müşfiq - “Qeybdən gələn səs” (2002-ci il)
6. Talıb - “Toy” (2004-cü il)

Bədii filmlər:

1. Sahə polisi - “Günaydın mələyim” (2008-ci il)
2. Oğlan-2 - “Ehram TV” (2009-cu il)
3. Əməliyyat müvəkkili - “Aktrisa” (2009-cu il)
4. Karvansarayçı - “Dərvişin qeydləri” (2012-ci il)

Teleseriallar:

1. Polis kapitanı - “Qaydasız döyüş” (2009-cu il)
2. Azər - “Yaddaş” (2010-cu il)
3. Tofiq - “Pərvanələrin rəqsi” (2011-2012-ci illər)
4. Sədi - “Sonuncu fəsil” (2013-2014-cü illər)



NOFƏL VƏLİYEV

Ətraflı

VƏLİYEV NOFƏL ABDULMƏCİD OĞLU

1973-cü ildə Azərbaycan Respublikası Göyçay rayonu Ləkçıplaq kəndində doğulub.
1994-cü ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
1991-ci ildən Bakı Kamera Teatrının, 2009-cu il oktyabr ayının 1-dən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar teatrının aktyorudur.
2006-cı ildə Rusiya Fedarasiyası Staraya Russa şəhərində keçirilən Dostoyevski adına Beynəlxalq Festivalın laureatıdır.
N. Vəliyev bir neçə televiziya tamaşalarında və telefilmlərdə çəkilmişdir. 2002-ci ildə N.Vəliyev “Əməkdar artist” fəxri adı ilə təltif edilmişdir.
10 may 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Məhəmmədhəsən əmi - («Məkkəyə yol», C. Məmmədquluzadə)
2. Şahbaz, Müsyo Jordan - («Hekayəti Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah», M. F. Axundov)
3. Namaz - («Hekayəti-xırsi-quldurbasan», M. F. Axundov)
4. Şeyx Sədra - («Şeyx Sənan», H. Cavid)
5. Xəyalpərəst - («Ağ gecələr, F. Dostoyevski)
6. Knyaz Mışkın - («İdiot», F. Dostoyevski)
7. Qayev - («Albalı bağı», A. Çexov)
8. Motsart - («Motsart və Salyeri», A. Puşkin)
9. Məğrur - («Axırıncı qatar», İ. Fəhmi, O. Kazımi)
10. Kassio - («Otello», V. Şekspir)
11. Ksanf - («Ezop», Q. Fiqeyredo)
12. Müller - («Məkr və məhəbbət», F. Şiller)
13. Osvald - («Kabuslar», H. İbsen)
14. Tesman - («Qedda Qabler», H. İbsen)
15. Corc - («Adamlar və siçanlar», C. Steynbek)
16. Folial - («Eskorial», M. De. Gilderedo)
17. Kreont - («Şah Edip», Sofokl)
18. Aydın - («Aydın», C.Cabbarlı)
19. Ayı («İfritin kələyi» Y.Şvarts)
20. Aparıcı - («Sərgüzəşti vəziri Xani Lənkəran» M.F.Axundzadə)
21. Doktor Losbern («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
22. Montekki («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
23. Alfredo - («Don Rafaello Tranbomçu» P.Filippo)
24. Müsyö Jordan - («Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah» M.F.Axundazə)
25. Səyyah («Əlincə qalası» Dilsuz)
26. Alfredo - («İtalyansayağı xoşbəxtlik» D.Fo, P.Filippo)
27. Kapuletti - («Romeo və Culyetta» U.Şekspir)
28. Bəşir - («Buzovna kəndinin əhvalatları» Elçin)
29. Klarens - hersoq - («III Riçard» U.Şekspir)
30. Fabrisio - lakey - (“Mehmanxana sahibəsi” K.Qoldoni)
31. Leylinin atası - (“Leyli və Məcnun”, M.Füzuli)
32. Şair - (“Qulliver cırtdanlar ölkəsində”, Conatan Svift)
33. Herbert Georq Beytler, Nyuton - (“Dəlixanada qətl”, Fridrix Düremat)

Quruluş verdiyi tamaşalar:

1. «Bir səbət tənhalıq» (Məcid Vahidzadə)

Çəkildiyi televiziya filmləri:

1. Ayaz - («Sabiqlər» - rej.: Ələkbər Kazımovski - 1999-cu il)
2. Psixoloq - («Qısa metrajlı roliklər» - rej.: Cəmil Quliyev - 2004-cü il)

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Həkim - “Zülmət”

Teleseriallar:

1. Sabir - “Sən də yanasan”
2. Adil - “Çətin günlər”
3. Həkim - “Anamın duası”
4. Bəkir - “Hepatit C”

Bədii televiziya filmi:

1. Ayaz - “Sabiqlər”



NƏBİYEVA GÜLƏR

Ətraflı

NƏBİYEVA GÜLƏR NƏBİ QIZI

1970-ci ildə Azərbaycan Respublikası Yevlax rayonu Yuxarı Bucaq kəndində doğulub.
1994-cü ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
1992-ci ildən Bakı Kamera Teatrının, 2009-cu il oktyabr ayının 1-dən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar teatrının aktrisasıdır.
2000-ci ildə keçirilən “Dədə Qorqud” festivalının laureatı olmuşdur. Bir çox Beynəlxalq teatr və kino festivallarında iştirak etnişdir.
2002-ci ildə G. Nəbiyeva “Əməkdar artist” adına layiq görülmüşdür.
G. Nəbiyeva teatrda çalışdığı illər ərzində 30-dən çox rol ifa etmiş, bədii və telefilmlərdə, televiziya tamaşalarında iştirak etmişdir. “Girov” filmində baş rolu ifa etmişdir.






Əsas rolları:

1. İzzət - («Məkkəyə yol», C. Məmmədquluzadə)
2. Xanpəri - («Müsyö Jordan və Dərviş Məstəli şah», M. F. Axundzadə)
3. Şölə - («Lənkəran Xanının vəziri», M. F. Axundzadə)
4. Pərizad - («Hekayəti-xırsi-quldurbasan», M. F. Axundzadə)
5. Kleya - («Ezop», Q. Fiqeyredo)
6. Pərilər kraliçası («Yatmış gözəl» B.Marvin)
7. Gözəlçə - («Sən məni atmazsan ki...», C. Steynbek)
8. Emilya - («Otello», V. Şekspir)
9. Şarlotta («Albalı bağı» A.P.Çexov)
10. Panasonik - («Axırıncı qatar», İ. Fəhmi, O. Kazımi)
11. Regina - («Kabuslar», H. İbsen)
12. Tea - («Qedda Qabler», H. İbsen)
13. Ledi Milford - («Məkr və məhəbbət», F. Şiller)
14. Laura - («Daş qonaq», A. S. Puşkin)
15. Zəhra - («Şeyx Sənan», H. Cavid)
16. Susana - («Aydın», C.Cabbarlı)
17. Məstan - («İfritin kələyi» Y.Şvarts)
18. II gəlin, Züleyxa - («Əcəl atı» V.Əlixanlı)
19. Gülər - («Mən səni sevirəm - M.S.S» Ə.Əmirli)
20. Amaliya - («Don Rafaello Tranbomçu» P.Filippo)
21. Zahidə xatun - («Əlincə qalası» Dilsuz)
22. Püstə - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
23. Knyaginya, Amaliya - («İtalyansayağı xoşbəxtlik» D.Fo, P.Filippo)
24. Dayə - («Danışan gəlincik» A.Şaiq)
25. Anna - (“III Riçard”, U.Şekspir)
26. Şirin - (“Arzu və Murad” S.Elsevər)
27. Deyanira - aktrisa - (“Mehmanxana sahibəsi” K.Qoldoni)
28. Müəllim - (“Uzuncorab Pippi”, A.Lindqren)
29. Tamam - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
30. Lina Roze - (“Dəlixanada qətl”, Fridrix Düremat)
31. Qara paltarlı qadın - (“Ağ gecələr” F.Dostoevski)
32. Meni - (“Mavi yuxular” Ş.Aleyxem)
33. Monika - (“Dəlixanada qətl” F.Dürremantt)
34. Geosenta - (“Skapenin kələkləri” J.B.Molyer)
35. Anna Dembi - (“IV Kin” Q.Qorin)
36. Zerbinetta - (“Skapenin kələkləri” J.B.Molyer)
37. Nerina - (“Skapenin kələkləri” J.B.Molyer)
38. Lyalya - (“Şirə bənzər” R.İbrahimbəyov)
39. Nisə - (“Lənkəran xan”ı M.F.Axundov)
40. Qorxacaq qadın - (“Ruh” K.Abdulla)


Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Sona - “Girov”
2. Mehparə - “Ölüm növbəsi”
3. Leyla - “40-cı qapı”
4. Şərab


Tele tamaşalar:

1. Şeir deyən - “Muğam”
2. Dilbərin tanışı - “Qeybdən gələn səs”
3. Bütün Azərbaycan əsgər olmalı
4. Qanlı Yanvar
5. Hekayə axşamları
6. Şam işığı verlişi
7. Mirvari boyunbağı (Mopassan)
8. Klassik irsimizdə


Teleseriallar:

1. Muradına çatan Günəş
2. Qanun naminə
3. Qisas
4. Həkimlər
5. Polislər
6. Durnalar qayıdanda
7. Məryəm
8. Ögey ana
9. Könül yarası
10. Lal yuxu
11. Atılmışlar


Qısa metrajlı filmlər:

1. İki
2. Qadın problemlərinə həsr olunmuş 8 seriyalı film
3. Müharibənin rəngi
4. Hökm
5. Əsirin qayıtması
6. Mən səni sevirəm - Bakı (Qapı) (Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə çəkilib)


Sənədli televiziya filmləri:

1. Kərimlinin müşaviri (Akademik Əli Əmiraslanov haqqında)
2. Şərqdən doğan günəş (M.Ə.Rəsulzadə haqqında)
3. Rəfibəylilər haqqında
4. Aşıq Ələsgər haqqında
5. Ə.Mahir haqqında
6. Nəğmə dolu bir ürək (E.İbrahimova haqqında)


Sosial reklam çarxları:

1. Seçkilərlə bağlı
2. Olimpiyada ilə bağlı - Hər şey anam üçün
3. Xarici pasportla bağlı sosial layihə
4. İşsizliklə bağlı
5. NAR mobile mobil şəbəkəsinin reklamı
6. Sahil ticarət mərkəzi
7. Koldreks (antiqrip)



VƏLİYEVA LEYLİ

Ətraflı

VƏLİYEVA LEYLİ FƏTULLA QIZI

1969-cu ildə Azərbaycan Respublikası Zəngilan rayonunun Seyidlər kəndində doğulub.
1994-cü ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
1991-ci ildən Bakı Kamera Teatrının, 2009-cu il oktyabr ayının 1-dən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar teatrının aktrisasıdır.
O, Bir neçə bədii və telefilmlərdə çəkilmişdir. Respublika və Beynəlxalq Teatr Festivalları laureatıdır.
L.Vəliyeva 2002-ci ildə “Əməkdar Artist” fəxri adına layiq görülmüşdür.


Əsas rolları:

1. Şərəfnisə, Şəhrəbanu- («Hekayəti-Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah», M.F. Axundov)
2. Şölə, Ziba - («Sərgüzəşti-vəziri-xani Lənkəran», M. F. Axundov)
3. Zalxa - («Hekayəti-xırsi-quldurbasan», M. F. Axundov)
4. Xumar - («Şeyx Sənan», H. Cavid)
5. Nastenka - («Ağ gecələr», F. Dostoyevski)
6. Ranevskaya - («Albalı bağı», A. P. Çexov)
7. Dezdemona - («Otello», V. Şekspir)
8. Kleya - («Ezop», Q. Fiqeyredo)
9. Luiza - («Məkr və məhəbbət», F. Şiller)
10. Qedda - («Qedda Qabler», H. İbsen)
11. Fru Alvinq - («Kabuslar», H.İbsen)
12. Başeva - («Mavi yuxular», Ş. Aleyxem)
13. İokasta - («Şah Edip», Sofokl)
14. Zeynəb («Məkkəyə gedən yol» C.Məmmədquluzadə)
15. Nabat xala («İfritin kələyi» Y.Şvarts)
16. İnsan («Axırıncı qatar, yaxud itlər» İ.Fəhmi, O Kazımi)
17. Missis Mann («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
18. Sabah müəllimə («Mən səni sevirəm» Ə.Əmirli)
19. Ledi Kapuletti - («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
20. Şəhrəbanu («Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah» M.F.Axundzadə)
21. Pəricahan xanım - («Qaraca qız» S.S.Axundov)
22. Knyaginya - («İtalyansayağı xoşbəxtlik» D.Fo, p.Filippo)
23. Nazlı - («Danışan gəlincik» A.Şaiq)
24. Yelizaveta, Kraliça - (“III Riçard”, U.Şekspir)
25. ana ördək - (“Çirkin ördək balası” H.X.Andersen)
26. Mirandolina - mehmanxana sahibəsi - (“Mehmanxana sahibəsi” K.Qoldoni)
27. Fərmanın anası - (“Xortdanın cəhənnəm məktubları” Ə.Haqverdiyev)
28. Leylinin anası - (“Leyli və Məcnun”, M.Füzuli)
29. Səriyyə - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
30. Ana - (“Yarımçıq qalmış”, Y.Abramov, L.Bəyim)
31. Matilda Fon Tsand - (“Dəlixanada qətl”, Fridrix Düremat)

Çəkildiyi filmlər:

1. Leyli - («Biz qayıdacağıq», rej.: Elxan Qasımov - 2005-ci il)
2. Aytən - («Qısa metrajlı roliklər» - rej.: Cəmil Quliyev - 2004-cü il)

Teleseriallar:

1. Nəzakət - “Səndən sonra”
2. Nəsibə - “Həyat sən nə qəribəsən”
3. Telli - “Tək olanda qorxma”
4. Ana - “Həyat sən nə qəribəsən”
5. “Çətin günlər”
6. Fatma - “Hepatit C”
7. “Həyat varsa”


QURBAN İSMAYILOV

Ətraflı

QURBAN İBRAHİM OĞLU İSMAYILOV

1960-cı ildə Azərbaycan Respublikası Ağcabədi rayonunda doğulub. 1985-ci ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
Bir müddət «Nəsimi» folklor teatrında, ADMİU-nun Tədris teatrında işləyib.
1989-cu ildən Azərbaycan Dövlət Gənclər teatrının, 2009-cu il may ayının 1-dən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar teatrının aktyorudur.
1995-ci ildə Teatr Xadimləri İttifaqı tərəfindən keçirilən «I Eksperimental Tamaşalar Festivalı»nda S.Mrojekin «Mühacirlər» əsərində ifa etdiyi II mühacir roluna görə «Ən yaxşı kişi rolu» nominasiyasında mükafata layiq görülüb.
1993-cü ildən Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının, 2006-cı ildən Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının üzvüdür.
2012-ci ilin may ayının 9-da Əməkdar Artist fəxri adına layiq görülmüşdür.
2014-cü ilin aprel ayının 13-də Beynəlxalq mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi sahəsində əldə etdiyi uğurlara görə Kalmıkiya Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə mükafatlandırılmışdır.
2016-ci il iyul ayının 19-da Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı və ASSİTEJ-Azərbaycan Milli Mərkəzinin təsis etdiyi “Sima” mükafatına “Mövsümün seçilən aktyoru” nominasiyası üzrə layiq görülmüşdür.
1 may 2017-ci il tarixində növbəti dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.
10 may 2019-cu il tarixində növbəti dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Müəllif - («Leyli və Məcnun», Məhəmməd Füzuli)
2. Qurbanəli bəy - («Qurbanəli bəy», Cəlil Məmmədquluzadə)
3. Hacı Həsən ağa - («Ölülər», Cəlil Məmmədquluzadə)
4. Hamlet - («Hamlet», Vilyam Şekspir)
5. Maqbet - («Maqbet», Vilyam Şekspir)
6. Gövdə Nik- («Yay gecəsində yuxu», Vilyam Şekspir)
7. Komendant - («Tədbirə qarşı tədbir», Vilyam Şekspir)
8. Doktor Mahmud - («Qətl günü», Yusif Səmədoğlu)
9. Stalin - («Generalın son əmri», Vaqif Səmədoğlu)
10. Aşot - («İntihar», Vaqif Səmədoğlu)
11. Edmund Kin - («IV Kin», Q.Qorin)
12. Nerostrat - («Nerostratı unudun», Q.Qorin)
13. Mateh usta - («Bir az gəlirmisiz», Əziz Nesin)
14. Professor - («Şah İsmayıl və yaxud hamı səni sevənlər burdadı» K.Abdulla)
15. Kapitan - («Kim dedi ki, simurğ quşu var imiş», Kamal Abdulla)
16. Hacı Zeynalabdin Tağıyev - («Yaşayan ömür», Teyyub Qurban)
17. Platon - («Şeyx Sənan», H.Cavid)
18. Divanbəyi - («Hekayəti-xırs-quldurbasan» M.F.Axundov)
19. Müəllim - («Viktoriya», K.Hamsun)
20. Kişi - («Axır ki, qurtardı» P.Turrini)
21. Lorenso - («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
22. D - («Mən gəldim, qızlar» LNuren)
23. Mik Daud - («Konnemarada bir kəllə» M.Makdonax)
24. Nemətulla - (“Miras” H.Mirələmov)
25. Nyamin - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli) 26. Dərviş - (“Xortdanın cəhənnəm məktubları” Ə.Haqverdiyev)
27. Bədir - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
28. Don Kixot - (“Don Kixot”, M.Servantes)
29. Kərimulla - (“Varislər”, İ.Zəyniyev)

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Erməni girovu - “Girov”
2. Ata - “İstanbul reysi”
3. Abdal Kərim - “Dərvişin qeydləri”
4. Sabir - “Günaydın mələyim”
5. Turizm şirkətinin müdiri - “Qisas almadan ölmə”
6. Komendant - “Yalan”
7. Zabit - “Qala”
8. Kamil - “Güllələnmə təxirə salınır”
9. Sürücü - “Rami” (İran)
10. Ata - “Rəssam”

Qısametrajlı filmlər:

1. Qadir - “Usta Yusifin kamançası”
2. Ata - “Teatral həyat”
3. Cavad “Psixiatr”
4. Kişi - “Bu da belə”
5. Sabir - “Tabutdüzəldənin yelləncəyi”

Teleseriallar:

1. Şəmsi Rəhimov - “Həqiqət anı”
2. Əlipaşa - “Biz sizə müharibə elan edirik” (NTV, Rusiya)
3. Salam bəy - “Tələbələr” (REN TV, Rusiya)
4. Həsrət - “Döngələr”
5. Səməd - “Zalım intiqam”
6. Şakir - “Fitva”
7. Firdovsi - “Çaqqal nəfəsi”
8. Baba - “Oğurlanmış arzular”
9. Xanlar - “Qisas”
10. Ənvər - “Qanun naminə”


ŞƏFƏQ ƏLİYEVA

Ətraflı

ŞƏFƏQ RƏSUL QIZI ƏLİYEVA

06 noyabr 1956-cı ildə Bakıda doğulub.
1978-ci ildə M.A.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
1978-ci ildən Gənc Tamaşaçılar teatrının aktrisasıdır.
2013-cü ilin iyun ayının 25-də Əməkdar Artist fəxri adına layiq görülmüşdür.
10 mart 2016-cı ildə Milli Teatr günü münasibətilə Azərbaycan Teatr Xadimlərinin təsis etdiyi “Sənətkar” medalı ilə təltif olunmuşdur.
10 may 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Leyla - («Sən nə üçün yaşayırsan?», İmran Qasımov, Həsən Seyidbəyli)
2. Şəhzadə xanım - («Danışan gəlincik», Abdulla Şaiq)
3. Lalə - («Ərizə», Əli Əmirli)
4. Bənövşə - («Açıl bənövşəm, açıl», İskəndər Coşğun)
5. Ceyran - («Mahmud və Məryəm», Elçin)
6. Çiçək - («Ana laylası», İskəndər Coşqun)
7. Nağılçı - («Əlibaba və qırx quldur», Ərəb xalq nağılı)
8. Yasəmən - («Qaraca qız», Süleyman Sani Axundov, Abdulla Şaiq)
9. Firuzə - («Ölüm hökmü», Elçin)
10. Fərqanə - («Yaddaş ağrısı», Hüseynbala Mirələmov)
11. Fatma xala - («Ağ dəvə», Elçin)
12. Ceyran - («Çal oyna», İskəndər Coşğun)
13. Ağbulaq - («Sarıköynək günəşi necə gətirdi?», Nəriman Qocaoğlu)
14. Güllü - («Mağara», Aygün Həsənoğlu)
15. Qonşu qadın («Viktoriya» K.Hamsun)
16. Missis Meyli («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
17. Mariya («Əcəl atı» V.Əlixanlı)
18. Qətibə («Mən səni sevirəm- M.S.S» Ə.Əmirli)
19. Gövhər xanım («Məhv olmuş gündəliklər» İ.Əfəndiyev)
20. Ledi Montekki («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
21. Tortilla xala - («Buratinonun macəraları» A.Tolstoy)
22. Meq Folan - («Lineyn vilayətinin Gözəllik kraliçası» M.Makdonax)
23. qoca ördək - (“Çirkin ördək balası” H.X.Andersen)
24. Həqiqət - (“Miras” H.Mirələmov)
25. anac toyuq, qarı- (“Çirkin ördək balası” H.X.Andersen)
26. Həqiqət - (“Miras” H.Mirələmov)
27. Namsa - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
28. Xoşbəxt - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
29. Nənə - (“Şirinlər”, P.Culliford)
30. Bədirhəyat- (“Varislər”, İ.Zəyniyev)

Çəkildiyi televiziya tamaşası:

1. Mehriban - “Gəl qohum olaq”
2. Leyla - “Sən nə üçün yaşayırsan?”

Teleseriallar:

1. Ana - “Muradına çatan Günəş”
2. Ana - “Sirr”
3. Mələk - “Sənə inanıram”
4. Ana - “Son hədd”

Filmlər:

1. Katibə - “Metranraj”
2. Ana - “Toyun toyu”


VAHİD ƏLİYEV

Ətraflı

VAHİD ƏSGƏR OĞLU ƏLİYEV

07 fevral 1952-ci ildə Azərbaycan Respublikası Tovuz şəhərində doğulub. 1974-cü ildə M.A.Əliyev ad. Azərbaycan Dövlət İncəsənət institutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
23 dekabr 1975-ci ildən Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyorudur.
2011-ci ilin may ayında Əməkdar Artist fəxri adına layiq görülmüşdür.
1 may 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.
10 may 2019-cu il tarixində növbəti dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Musa - («Ana laylası», İskəndər Coşğun)
2. Ayzek - («Şəhərli oğlan», Qeybulla Rəsulov)
3. Şah - («Sirli dəyirman», Firuz Məmmədov)
4. Xəzər - («Bir sahilin adamları», Xalidə Hasilova)
5. Cırtdan - («Sehirli xalça», Əli Səmədov)
6. Keçi - («Çal oyna», İskəndər Coşğun)
7. Şeytan - («Məhəbbət, şeytan və lambada», Marat Haqverdiyev)
8. «Dəli» - («Pul dəlisi», Əhməd Orucoğlu)
9. Qoca - («Məhəbbət bir bəladır», Əhməd Orucoğlu)
10. Müqəddəs Qoca - («Mahmud və Məryəm», Elçin)
11. İldırımlı - («Ölüm hökmü», Elçin)
12. Qavril - («Ağ dəvə, Elçin)
13. 2-ci Aznavur - («Dədəm qorqud», Əbdüləzəl Dəmirçizadə)
14. Cin - («Ələddinin sehirli çırağı», Nicat Kazımov)
15. Bəylər - («Nənənin kələyi», Əhməd Orucoğlu)
16. Fərəc - («Sən həmişə mənimləsən», İlyas Əfəndiyev)
17. Don Françesko - («Zorro», İspan xalq rəvayətlərinin motivləri əsasında)
18. Cəbi, borca düşən, Bədircahan xanım, Ağa Rəcəbəli - («Yağış, yağmur və daldan atılan daş», Nəcəf Bəy Vəzirov)
19. Oruc Nəsiboğlu - («Hekayəti-xırs quldurbasan» M.F.Axundov)
20. Şeyx Nəim - («Şeyx Sənan» H.Cavid)
21. Cin - («Ələddinin sehrli çırağı» N.Kazımov)
22. Münəccim - («Şelkunçik» E.T.A.Hofman)
23. Urus - («Əcəl atı» V.Əlixanlı)
24. Tumaş - («Pələng ili» F.Mustafa)
25. Borçer - kardinal - (“III Riçard”, U.Şekspir)
26. Baba - (“Möcüzəli turp” Rus Xalq nağılı)
27. Ağsaqqal - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
28. Şair - (“Qulliver cırtdanlar ölkəsində”, Conatan Svift)


ELŞƏN RÜSTƏMOV

Ətraflı

ELŞƏN MƏRDAN OĞLU RÜSTƏMOV

22 yanvar 1971-ci ildə Masallıda doğulub. 28 iyun 1995-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram teatrı və kino aktyoru» fakültəsini bitirib.
17 sentyabr 1993-cü ildən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar teatırının aktyorudur.
2012-ci ilin may ayının 9-da Əməkdar Artist fəxri adına layiq görülmüşdür.
10 may 2019-cu il tarixində növbəti dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Yadigar - («Səsin sehri», Tahir Kazımov)
2. Şahin - («Sevirdim, çox sevirdim», Hidayət)
3. Əlibaba - («Əlibaba və qırx quldur», Ərəb xalq nağılı)
4. Dominik - («Lotoreya», Marsel Brikye Marinye)
5. Nəriman - («Mənim ağ göyərçinim», Tamara Vəliyeva)
6. Laert - («Hamlet», Vilyam Şekspir) Akademik Milli Dram Teatrı.
7. Cəmil - («Bala bəla sözündəndir», Əli Əmirli)
8. Vəzir - («Ələddinin sehirli çırağı», Ərəb xalq nağılı)
9. Kral - («Şahzadə qızın ad günü», İosif Olşanski) -rus bölməsi
10. Admiral Nelson - («Donaldın qeyri-adi sərgüzəştləri», Konstantin Artyomov)
11. Süleyman şah - («Qarışqa şıllaq atdı», Qılman İlkin)
12. Vüqar - («Təlxəyin nağılı», Firuz Məmmədov)
13. İsa - («Ana laylası», İskəndər Coşğun)
14. Qarğa - («Sarıköynək günəşi necə gətirdi», Nəriman Qocaoğlu)
15. İlqar - («Ağ div, Qara div», Əli Səmədli)
16. Musiqiçi - («Qaraca qız» Süleyman Sani Axundov, Abdulla Şaiq)
17. Bayandur xan - («Mahmud və Məryəm», Elçin)
18. Elman - («Dördüncü təcavüz olmayacaq», Milyusif Mirnəsiroğlu)
19. 1-ci rus - («Şəhidlər», Bəxtiyar Vahabzadə)
20. Ozan - («Dədəm Qorqud», Əbdüləzəl Dəmirçizadə)
21. Komissar - («Ölüm hökmü», Elçin)
22. Həbib - («Büllur sarayda», İlyas Əfəndiyev)
23. Gülağa - («Ağ dəvə», Elçin)
24. Cavanşir - («Olmuş əhvalat», Aqşin Babayev)
25. Musiqiçi - («Çal oyna» İskəndər, İskəndər Coşğun)
26. Heydər bəy - («Hacı Qara», Mirzə Fətəli Axundov)
27. Kişen - («Hind fantaziyası», Rafiq Əliyev)
28. Ədalət - («Məhv olmuş gündəliklər», İlyas Əfəndiyev) rus bölməsi
29. Ayı - («Qızıl oğlan», Ruhəngiz Qasımova)
30. De la Kotri - («Məzəli hadisə», Karlo Qoldoni)
31. Efesli Antifol, Sirakuzlu Antifol («Səhvlər komediyası», Vilyam Şekspir)
32. Qurban - («Pəri cadu», Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev)
33. Dövlət bəy - («Aydın» C.Cabbarlı)
34. Müsyö Jordan («Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah» M.F.Axundzadə)
35. Nihad - («Pələng ili» F.Mustafa)
36. Pato Duli - («Lineyn vilayətinin Gözəllik kraliçası» M.Makdonax)
37. Ədalət - (“Məhv olmuş gündəliklər”, İ.Əfəndiyev)
38. Ağababa - (“Buzovna kəndinin əhvalatları”, Elçin)
39. Klarens - hersoq - (“III Riçard”, U.Şekspir)
40. leylək- (“Çirkin ördək balası” H.X.Andersen)
41. Dorji - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
42. Nofəl - (“Leyli və Məcnun”, M.Füzuli)
43. Fariz - (“Yarımçıq qalmış”, Y.Abramov, L.Bəyim)

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Azad - “Etiraf”
2. Ağ atlı oğlan - “Fəryad”
3. Orxan - “Özgə vaxt”
4. Emin - “Nə gözəldir bu dünya”
5. Tərcüməçi - “Hökmdarın taleyi”
6. General Əli - “Seçilən”
7. Kazım - “Ölüm növbəsi”
8. Murad - “İstanbul reysi”

Teleseriallar:

1. Elməddin - “İtkin gəlin”
2. Yəmən zabiti - “Jurnalist” (Rusiya)
3. “Студенты интернейшнл” (Rusiya)
4. Sərdar Axundov - “Sirr”
5. Sərxan - “Bir ailəm var”
6. Adil - “Qızlar”
7. “Gürzə”


KƏMALƏ HÜSEYNOVA

Ətraflı

KƏMALƏ MÜZƏFFƏR QIZI HÜSEYNOVA

29 may 1967-ci ildə Şəki şəhərində doğulub. 29 iyun 1990-cı ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
01 avqust 1990-cı ildən Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktrisasıdır. 2011-ci ilin avqust ayında Əməkdar Artist fəxri adına layiq görülmüşdür.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi medalı” ilə təltif olunub.

Əsas rolları:

1. Reyhan - («Ərizə», Əli Əmirli)
2. Fira - («Məhəbbət, Şeytan və Lambada», Marat Haqverdiyev)
3. Fira - («Ləyaqət», Marat Haqverdiyev)
4. Femida - («Cəza», Əli Əmirli)
5. Gülyanaq - («Ağ div, Qara div», Əli Səmədli)
6. Diva - («Cənnətin üç alması», Nicat Kazımov)
7. Sona - («Ağ Dəvə», Elçin)
8. Dayə - («Ələddinin sehrli çırağı», Nicat Kazımov)
9. Küpəgirən - («Mağara», Aygün Həsənoğlu)
10. Kleya - («Ezop», Qilyerme Fiqeyredo)
11. Jannina - («Məzəli hadisə», Karlo Qoldoni)
12. Ana qaz - («Ana qaz», Rəsul Rza)
13. Xavər - («Olmuş əhvalat», Aqşin Babayev)
14. Pəri cadu - («Pəri cadu», Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev)
15. Zeynəb - («Məkkəyə gedən yol» C.Məmmədquluzadə)
16. Mələk («Mən səni sevirəm - M.S.S» Ə.Əmirli)
17. Ledi Montekki («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
18. A - («Mən gəldim, qızlar» L.Nuren)
19. Zərnigar - (“Miras” H.Mirələmov)
20. Raifə - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
21. Qadın - (“Cəza”, Tamara Vəliyeva)

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Novruzova - “Araqarışdıran”
2. Tovuz - “Kişi sözü”
3. Dürdanə (gənc) - “Sahilsiz gecə”
4. Səbinə - “Etiraf”
5. “Hökm”
6. Alıcı - “QAZ”
7. Əzizə - “Məhkumlar”
8. “Azarkeş”
9. “Bir ovuc torpaq”
10. Sona - “Ölüm növbəsi”
11. “Zəng”
12. “Mahmud və Məryəm”
13. “Vətənin yüksək səmalarında”
14. “ O dünyadan salam”

Teleseriallar:

1. “Tək olanda qorxma...”
2. Xuraman - “Məhkumlar”
3. “Qarabağnamə”


NƏSİBƏ ELDAROVA

Ətraflı

NƏSİBƏ NOVRUZ QIZI ELDAROVA

15 yanvar 1959-cu ildə Bakı şəhərində doğulub. 1975-ci ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutuna dram-kino aktyorluğu fakültəsinə daxil olub, 1982-ci ildə institutu bitirib və «Azərbaycanfilm» kinostudiyasının nəzdində kino-aktyor teatrında aktrisa vəzifəsində çalışıb.
1989-cu ildən Azərbaycan Dövlət Gənclər teatrının, 2009-cu ildən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktrisasıdır.
2001-ci ildə P.Merimenin «Karmen» tamaşasında Karmen roluna görə «Qızıl Dərviş» mükafatına layiq görülüb.
2013-cü ilin iyun ayının 25-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin «Fəxri Mədəniyyət İşçisi» döş nişanı ilə təltif olunmuşdur.
2014-cü ilin mart ayının 7-də Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti fəxri adına layiq görülmüşdür.
1 may 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.
10 may 2019-cu il tarixində növbəti dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin mükafatına layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Qertruda - («Hamlet», Vilyam Şekspir)
2. Ledi Makbet - («Makbet», Vilyam Şekspir)
3. Qermiya - («Yay gecəsində yuxu», Vilyam Şekspir)
4. İzabella - («Tədbirə qarşı tədbir», Vilyam Şekspir)
5. («Aldanmış kəvakib» əsəri əsasında, Mirzə Fətəli Axundov)
6. Nəzakət - («Ox və hədəf», F.Ağamalıyev)
7. İblis - («İblis», Hüseyn Cavid)
8. Karmen - («Karmen», P.Merime)
9. Məsmə - («İntihar», Vaqif Səmədoğlu)
10. Nəvə- («Generalın son əmri», Vaqif Səmədoğlu)
11. Leyli - («Leyli və Məcnun», Məhəmməd Füzuli)
12. Jivka - («Nazirin xanımı», B.Nuviç)
13. Klementina - («Nerostratı unudun», Q.Qorin)
14. Aqrippina, Pompeya - («Neron oynayır», M.Xubai)
15. Minnət - («Ər və arvad», Ü.Hacıbəyov)
16. Qız, Taclı xanım- («Şah İsmayıl», K.Abdulla)
17. Bacı - («Meydan», Əli Əmirli)
18. Ceyran - («Onun iki qabırğası», Əli Əmirli)
19. İşığ - («20 il sonra», Əli Əmirli)
20. Ərəbzəngi - («Yeddi məhbusə», Əli Əmirli)
21. Vankə - («İtgin ər», Əli Əmirli)
22. Həvva - («Varlı qadın», Əli Əmirli)
23. Emma - («Kişi və qadın», Əli Əmirli)
24. Fatma - («Dadaşbala əməliyyatı», Rəhman Əlizadə)
25. Bilqeyiz - («Jaləli düzən», Rəhman Əlizadə)
26. Xala - («Əbləhlərin toyu», Rəhman Əlizadə)
27. Qız - («İnək», Nazim Hikmət)
28. Aktrisa - («Olum ya ölüm», Nazim Hikmət)
29. Smeraldina- («İlan qadın», Karlo Qotsi)
30. Əsgər- («Vicdanın hökmü», Hüseynbala Mirələmov)
31. Ana keçi - («Şəngülüm, Şüngülüm, Məngülüm», M.Müşviq)
32. Ana - («Atanın kitabı», Bəxtiyar Vahabzadə)
33. Adilə - («Şübhəli əhvalat», Qabil)
34. Varvara - («Halallıq», V.Rasputin)
35. Qelya - («Varşava melodiyası», L.Lorin)
36. («Gücgüdə» mono tamaşa, V.Brusov)
37. («Bütün dünya» mono tamaşa, Vilyam Şekspir)
38. («Uzaq yaşıl ada» kompozisiya, Vaqif Səmədoğlu)
39. Katibə, Valya, süpürgəçi - («Açar», İ.Məmmədli)
40. İfritə - («Burun cırtdan», Qrim qardaşları)
41. Zalxa - («Toy», Sabit Rəhman)
42. Katibə - («Ze end», J.Seminon)
43. Kraliça - («Şelkunçik», E.T.A.Hofman)
44. Donuz («Pişiyin evi» S.Marşak)
45. Missis Meyli («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
46. Zəhra («Mənim ağ göyərçinim» T.Vəliyeva)
47. Dayə - («Romoe və Cülyetta» U.Şekspir)
48. Zübeydə («Buzovna kəndinin əhvalatları» Elçin)
49. Fregen Bok - («Balaca və damda yaşayan Karlson» A.Lindqren)
50. Marqarita - (“III Riçard”, U.Şekspir)
51. Svetik - (“Miras” H.Mirələmov)
52. Saqana - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
53. Xanım Prisselius - (“Uzuncorab Pippi”, A.Lindqren)
54. Xoşbəxt - (Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
55. Ana - (“Tənbəl Əhməd”, Azərbaycan xalq nağılı)
56. Banat - (“Varislər”, İ.Zəyniyev)

Çəkildiyi kino filmlər:

1. Bağça müəlliməsi - “Yuxu”
2. Klara - “Qara Volqa”
3. Minə - “Bomba”
4. Ana - “Kişiləri qoruyun”
5. Ana - “Ci-mi”

Tele tamaşalar:

1. Varvara - “Halallıq” (V.Rasputin)
2. Aktrisa - “Olum, ya ölüm və ya hər şeyə rəğmən” (N.Hikmət)

Teleseriallar:

1. Ana - “Döngələr”
2. Əsmər - “Həkimlər”
3. Ana - “Bir ovuc torpaq”
4. Nailə - “Səndən sonra”
5. Zərin - “Sənə inanıram”
6. Hökümə - “Həyat sən nə qəribəsən”
7. Səriyə - “Kabusun kölgəsində”
8. Əminə - “Oğurlanmış arzular”
9. Dilənçi - “Həyat varsa”
10. İradə - “Son hədd”
11. Məhbus qadın Fira - “Çaqqal nəfəsi”


RASİM CƏFƏROV

Ətraflı

RASİM VALEH OĞLU CƏFƏROV

17 oktyabr 1978-ci ildə Abşeron rayonu Masazır kəndində doğulub. 2000-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram və kino aktyorluğu» fakultəsini bitirib.
15 mart 2005-ci ildən Gənc Tamaşaçılar teatrının aktyorudur.
29 iyul 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti fəxri adına layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Hersoq - («Səhvlər komediyası» V.Şekspir)
2. Tom - («Zorro» L.Kərimov)
3. Saray təbibi, xor - («Xeyir və Şər» N.Gəncəvi)
4. Ata, əsgər - («Güc birlikdədir» R.Tohidoğlu)
5. Şeytan - («Cənnətin üç alması» N.Kazımov)
6. Şair - («Qızıl xoruz haqqında nağıl» /«Skazka o zolotom petuşke»/ A.S.Puşkin)
7. Şah - («Zoluşka» N.Kazımov)
8. Adsız - («Adsız» / «Bezımənnıy»/ F.Mustafa)
9. Cin, tacir - («Sirr» / «Tayna»/ A.Axundova)
10. Hind oğlanı - («Hind fantaziyası» / «İndiyskaə fantaziə»/ R.Əliyev)
11. Turist - («Timsah Gena və Çeburaşkanın məzuniyyəti» / «Otpusk Krokodila Qenı i Çeburaşki»/ E.Uspenski
12. Əcinnə - («Pəri Cadu» Ə.B.Haqverdiyev)
13. Siçan - («Tıq-tıq xanım» A.Şaiq)
14. Oğuz - («Şeyx Sənan», H.Cavid)
15. Dilmanc - («Məkkəyə gedən yol», C.Məmmədquluzadə)
16. Siçanlar kralı - («Şelkunçik» E.T.A.Hofman)
17. Cek Cüvəllağı- («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
18. Qənimət («Məhv olmuş gündəliklər» İ.Əfəndiyev)
19. Ağa («Pələng ili» F.Mustafa)
20. E - («Mən gəldim, qızlar» L.Nuren)
21. Balin Konnor - («Yalqız Qərb» M.Makdonax)
22. Şeytan - (“Məlikməmməd və sehrli almalar” Azərbaycan Xalq nağılı)
23. Xoruz, it- (“Çirkin ördək balası” H.X.Andersen)
24. İbn Səlam - (“Leyli və Məcnun”, M.Füzuli)
25. Fərhad - (“Yarımçıq qalmış”, Y.Abramov, L.Bəyim)
26. Şirin ata - (“Şirinlər”, P.Culliford)
27. Bəybulat- (“Varislər”, İ.Zəyniyev)

Çəkildiyim bədii filmlər:

1. “Epizod” - Kişi, rej: Nonna Müzəffərova (Azərbaycan) 2002
2. “Üç qız” - Saxta pul satan, rej: M.İbrahimbəyov (Azərbaycan,Rusiya,Almaniya) 2005
3. “Ev” - Anar, rej: Asif Rüstəmov (Azərbaycan) 2008
4. “Yalançılar” - Tahir, rej: Əbdülqəni Əliyev (Azərbaycan) 2008
5. “Qala” - Kepkalı oğlan, rej: Ş.Nəcəfzadə (Azərbaycan) 2008
6. “Teatral həyat” - Aktyor, rej: İlqar Nəcəf (Azərbaycan) 2009
7. “Ölüm növbəsi” - Qaraj rəisi, rej: Fikrət Əliyev (Azərbaycan) 2009
8. “Sahə” - Müştəri, rej: İ.Safat (Azərbaycan,Gürcüstan,Fransa) 2010
9. “Kuklalar” - Mikki, rej: Ç.Rəsulzadə (Azərbaycan) 2010
10. “İtgin düşmüş adam”, (“Пропавший без вести”) - David, rej: Anna Fençenko (Rusiya) 2010
11. “Tabutdüzəldənin yelləncəyi” - Musa, rej: Elmar İmanov (Almaniya,Azərbaycan) 2012
12. “Ana yurdum” - Habil, rej: Ə.Taherfər (İran) 2012
13. “Bakı, mən səni sevirəm” (“Lotereya bileti”) - Faiq, rej: Aleks Fodor (Azərbaycan)
14. “Ayrı” (Torn) - Ata, rej: E.İmanov və Engin Kundağ (Azərbaycan-Almaniya) 2013
15. “Arxası qibləyə” rej: A.Rüstəmov (Azərbaycan) - aktyorlarla iş, master-class

Bədii televiziya filmləri:

1. “Salur Qazanın evinin yağmalanması” - Oğuz igidi, rej: R.Həsənoğlu (AzTV)
2. “Oyun” - Lal, rej: A.Zamanlı, (AzTV)
3. “Əzizim Fellini” - Rasim, rej: C.Təvəkkül (İTV)
4. “Səhərə inan” - Oğlan, rej: C.Təvəkkül (İTV)
5. “Yanlışda bir naxışdır” - Ofisiant, rej: C.Təvəkkül (İTV)
6. “Mirzə Ələkbər Sabir” - M.Ə.Sabir, rej: N.Əliheydərqızı (AzTV)


Tele seriallar:

1. “Русский перевод” - Ərəb döyüşçü, rej: A.Çernyayev (NTV, Rusiya)
2. “Sirr” - Samir, rej: Ü.Könül, R.Əsədov, (ATV, SOY)
3. “Döngələr” - Bakılı, rej: C.Təvəkkül, (İTV)
4. “Son hədd” 6-cı film - Cəbrayıl, rej: A.Azay (Kaspi Global, ATV)
5. “Çaqqal nəfəsi” - Rəhim, rej: B.Şirinsifət (Kaspi Global)
6. “Sənə inanıram” - Gündüz, rej: S.Qəhrəman (Media Master)
7. “Qarabağnamə” - Mehdiqulu xan, rej: Cavid Təvəkkül, (“Carçıfilm”, İTV )
8. “ Oğurlanmış arzular” - Rəşad, rej: Osman Albayrak, (AYSA production)


ƏSƏDOV İLHAM

Ətraflı

ƏSƏDOV İLHAM ƏSƏD OĞLU

1970-ci ildə Azərbaycan Respublikası Bakı şəhərində doğulub. 1993-cü ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
1994-cü ildən «İlham» Miniatür teatrının, 2003-cü ildən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyorudur.
2014-cü ilin aprel ayının 13-də Beynəlxalq mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi sahəsində əldə etdiyi uğurlara görə Kalmıkiya Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə mükafatlandırılmışdır.
İ.Əsədov mart ayının 8-də Kalmıkiyanın paytaxtı Elista şəhərində Beynəlxalq Qadınlar gününə həsr olunmuş “Восток - дело тонкое” adlı konsert proqramı ilə çıxış etmişdir. Kalmıkiya Dövlət Filarmoniyasında baş tutan konsertdə aktyor- müğənni Filarmoniyanın direktoru, Kalmikiya Respublikasının Əməkdar İncəsənət Xadimi Arkadi Mandjiyevlə bir səhnəni bölüşmüşdür.
Bir sıra dövlət rəsmilərinin iştirak etdiyi konsert proqramında İ.Əsədova Kalmıkiya Respublikasının başçısı İ.Zotovun imzası ilə “Azərbaycan və Kalmık xalqları arasındakı mədəni və qarşılıqlı yaradıcılıq əlaqələrinin genişləndirilməsi sahəsindəki töhfələrinə görə” “Təşəkkürnamə” təqdim olunmuşdur.
2016-ci il iyul ayının 19-da Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı və ASSİTEJ-Azərbaycan Milli Mərkəzinin təsis etdiyi “Sima” mükafatına “Mövsümün ən fəal ictimaiyyətçi əməkdaşı” nominasiyası üzrə layiq görülmüşdür.
2016-ci ilin noyabr ayının 9-da Kalmıkiya Respublikasının Əməkdar Artisti Fəxri adına layiq görülmüşdür.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti fəxri adı ilə təltif olunub.

Əsas rolları:

Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı

1. Kral - («Çəkməli pişik», Ş.Perro)
2. Keçi - («Pişiyin evi», S.Marşak)
3. Əmrah - («Pəri Cadu», Ə.B.Haqverdiyev)
4. Bircu - («Hind fantaziyası», R.Əliyev)
5. Otto - («Viktoriya», K.Hamsun)
6. Tacir - («Ələddinin sehrli çırağı», Ərəb xalq nağılı)
7. Atlı, Alabaş - («Tıq-tıq xanım», A.Şaiq)
8. Quldur - («Qar kraliçası», H.X.Andersen)
9. Tacir - («Sirr», A.Axundova)
10. Cek Cüvəllağı - («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
11. Şoumen - («Mənim ağ göyərçinim» T.Vəliyeva)
12. Rejissor köməkçisi - («Məhv olmuş gündəliklər» İ.Əfəndiyev)
13. İlham - («Qoca kloun» M.Vişnek)
14. Göygöz Kosa - «Şahzadə Xəzərin nağılı» K.Ağabalayev, N.Kazımov)
15. Cavanşir - (“Sarıköynəklə Valehin nağılı” İ.Əfəndiyev)
16. Karlo - (“Buratinonun macəraları”, A.Tolstoy)
17. Azad - (“Arzu və Murad” S.Elsevər)
18. Syuqdek - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
19. Odabaşı - (“Xortdanın cəhənnəm məktubları” Ə.Haqverdiyev)
20. Famil - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
21. Çipollone - (“Çipollino” C.Rodari)
22. IV aktyor- (“Eşq-i-Nigar”, “Koroğlu dastanının motivləri əsasında)
23. Poçtalyon, polis - (“Çeburaşka” Eduard Uspenski)
24. Hersoq - (“Don Kixot”, M.Servantes)
25. Bəynəzər - (“Varislər”, İ.Zəyniyev)

«İlham» Miniatür Teatrı

1.Ər - («Karnaval və eşq-məhəbbət», C.Aslanoğlu)
2.Şahbaz - («Müsyo Jordan və Dərviş məstəli şah», M.F.Axundov)
3.Qulamov - («Əl əli yuyar», Anar)
4.Müğənni- («Bəxtimin kələyi»)

Çəkildiyi filmlər:

1. Qorxaq ər - “Açar”

Teleseriallar:

1. “Həyat varsa”
2. Prodüser - “3 bacı”
3. Mafiya başçısı Roma - “Həyat sən nə qəribəsən”


QƏMƏR MƏMMƏDOVA

Ətraflı

QƏMƏR MƏLİK QIZI MƏMMƏDOVA

10 sentyabr 1954-cü ildə Bakıda doğulub. 1975-ci ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
1975-79-cu illərdə Şəki Dövlət Dram teatrında, 1979-cu ildən İncəsənət İnstitutunun nəzdində Tədris teatrında aktrisa vəzifələrində işləyib.
1983-cü ildə Şəki Dövlət Dram Teatrına qayıdıb 2002-ci ilə kimi aktrisa vəzifəsində çalışıb.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət Gənclər teatrında aktrisa vəzifəsində çalışıb. Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncsənət Universitetinin müəllimidir.
2009-cu il may ayının 1-dən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar teatrının aktrisasıdır.
2000-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti fəxri adı ilə təltif olunub.
2013-cü ilin dekabr ayının 10-da Azərbaycan Respublikasının Əməkdar İncəsənət Xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Sara xatun - («Sara xatun», N.Cəfərli)
2. Nazlı - («Qarışqa yuvası», Ə.Qiyas)
3. Güllü - («Vicdanın hökmü», H.Mirələmov)
4. Sevgili - («Generalın son əmri», V.Səmədoğlu)
5. I qadın - («Labirint», E.Hüseynbəyli)
6. Anaxanım - («Axırı sakitlikdir», E.Hüseynbəyli)
7. Hosuil Emmi - («IV Kin», Q.Qorin)
8. İolanka - («Gecə soyğunçuları», M.Mitroviç)
9. Gövhər xanım - («Məhv olmuş gündəliklər», İ.Əfəndiyev)
10. Marianna - («Tədbirə qarşı tədbir», V.Şekspir)
11. Madam Perye - («Haray», Z.Ağayev)
12. Qadın - («İmperator», E.Hüseynbəyli)
13. Kərbəlayı Qubadın arvadı - («Ər və arvad», Ü.Hacıbəyov)
14. Anaxanım - («Əbləhlərin toyu», R.Əlizadə)
15. Zibeydə - («Başsız meyid», H.Qəmbər)
16. Nina - («Şeyx Sənan», H.Cavid)
17. Missis Man - («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens»
18. Qarı nənə - («Göyçək Fatma» Azərbaycan Xalq nağılı)
19. Sədəf qarı - («Əcəl atı» V.Əlixanlı)
20. Qətibə müəllimə («Mən səni sevirəm - M.S.S» Ə.Əmirli)
21. Nağılçı nənə - («Dörd əkizin nağılı» P.Pançev)
22. Ceyran - (“Sarıköynəklə Valehin nağılı” İ.Əfəndiyev)
23. Nənə - (“Möcüzəli turp” Rus Xalq nağılı)
24. Nənə - (“Möcüzəli turp”, Rus Xalq nağılı)
25. Manya - (“Ünvansız qatar”, Ə.Əmirli)
26. Qoca qarı, Kayın nənəsi - (“Qar kraliçası”, Hans Xristian Andersen)
27. Diha - (“Öldürsənə, məni Canikom!?”, Ə.Nesin)
28. Oskarın Nənəsi- (“ Tanrıya 14 məktub”, E.E.Şmidt)


MƏSUMƏ BABAYEVA

Ətraflı

MƏSUMƏ MUSTAFA QIZI BABAYEVA

23 sentyabr 1951-ci ildə Bakıda doğulub. 28 iyun 1972-ci ildə M.A.Əliyev ad. «İncəsənət» institutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib. 03 oktyabr 1972-ci ildən Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktrisasıdır.
07 mart 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin «Fəxri Mədəniyyət İşçisi» döş nişanı ilə təltif olunmuşdur.
10 mart 2016-cı ildə Milli Teatr günü münasibətilə Azərbaycan Teatr Xadimlərinin təsis etdiyi “Sənətkar” medalı ilə təltif olunmuşdur.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi medalı” ilə təltif olunub.

Əsas rolları:

1. Aycan - («Aycan», Xanımana Əlibəyli)
2. Sadıx - («Mənim nəğməkar bibim», Əkrəm .Əylisli)
3. Qaraca qız - («Qaraca qız», Süleyman Sani Axundov və Abdulla Şaiq)
4. Lalə - («Yuxulama», Kamal Aslanov)
5. Sərçə - («Pul dəlisi», Əhməd Orucoğlu)
6. Sədaqət - («Büllur sarayda», İlyas Əfəndiyev)
7. Nərgiz - («Məhəbbət bir bəladır», Əhməd Orucoğlu)
8. Nəcibə - («Sağlıq olsun», İsi Məlikzadə)
9. Kiçik Ramo - («Əlvida Hindistan», Qeybulla Rəsulov)
10. Zəhra - («Bala bəla sözündəndir», Əli Əmirli)
11. Xurşud xanım («Sən həmişə mənimləsən», İlyas Əfəndiyev)
12. Sənəm («Nənənin kələyi», Əhməd Orucoğlu)
13. Firuzə xala («Ağ dəvə», Elçin)
14. Nağılçı - («Tıq-tıq xanım», Abdulla Şaiq)
15. Şərəf - («Məkkəyə gedən yol», C.Məmmədquluzadə)
16. Kəndli - («Hekayəti xırs quldurbasan», M.F.Axundov)
17. Qadın («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
18. Müəllimə («Mənim ağ göyərçinim» T.Vəliyeva)
19. I gəlin, Mariya («Əcəl atı» V.Əlixanlı)
20. Sona («Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah» M.F.Axundzadə)
21. Xədicə arvad («Əlincə qalası» Dilsuz)
22. Şəhərli - («Buratinonun macəraları» A.Tolstoy)
23. Kənd sakini - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
24. Qarı - (“Leyli və Məcnun”, M.Füzuli)

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Nurani xanım, dayə - “Günaydın, mələyim”
2. Dəli aktrisa Məsuməxanım - “Şəbəkə”
3. Aktrisa - “Mersedes əhvalatı”
4. Lətifə - “Qocalar”
5. Qadın - “İstanbul reysi”

Teleserial:

1. Ana - “Bir ovuc torpaq”
2. Zöhrə - “Ağabəyovlar”
3. Ziba xala - “Muradına çatan günəş”
4. Ana - “Yaddaş”
5. Ana - “Qaydasız döyüş”

Televiziya filmləri:

1. Bacı - “Toy”
2. Həyat - “Deyin Həyat hardadır”
3. Modelyer rəssam - “Ürək rahatlıq sevmir
4. Arvad - “Qovğalı kəndinin əhvalatları”


SONA BABAYEVA

Ətraflı

SONA BABAYEVA

08 noyabr 1941-ci ildə Bakıda doğulub. 24 iyun 1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Teatr İnstitutunun «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
13 sentyabr 1963-cü ildən Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktrisasıdır.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi medalı” ilə təltif olunub.

Əsas rolları:

1. Smeraldino, Klariçe - («İki ağanın bir nökəri», Karlo Qoldone)
2. Eyzəngül, Dilşad - («Şirinbala bal yığır», Salam Qədirzadə)
3. Səhər, 1 cücə - («Tülkü məhkəməyə gedir», İskəndər Coşğun)
4. Ana Dovşan - («Çal oyna», İskəndər Coşğun)
5. Küpə girən - («Qar qız», Teymur Elçin)
6. Dovşan - («Dovşanın ad günü», Xanımana Əlibəyli)
7. Sənəm Qarı - («Ana laylası», İskəndər Coşğun)
8. Gülpəri - («Qaraca qız», Süleyman Sani Axundov, Abdulla Şaiq)
9. Qısır qarı - («Mahmud və Məryəm», Elçin)
10. Qadın - («Mənim ağ göyərçinim», Tamara Vəliyeva)
11. Dayə - («Danışan gəlincik», Abdulla Şaiq)
12. Sənəm - («Nənənin kələyi», Əhməd Orucoğlu)
13. Nənə - («İki tonqal», Aygün Həsənoğlu)
14. Nağılçı - («Tıq-tıq xanım», Abdulla Şaiq)
15. Kəndli - («Məkkəyə gedən yol», C.Məmmədquluzadə)
16. Missis Beduin - («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
17. Nənə («Mənim ağ göyərçinim» T.Vəliyeva)
18. Məsmə («Əcəl atı» V.Əlixanlı)
19. Qısır qarı («Şahzadə Xəzərin nağılı» K.Ağabalayev, N.Kazımov)
20. Xədicə arvad («Əlincə qalası» Dilsuz)
21. Gülpəri - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
22. Nağılçı nənə - («Dörd əkizin nağılı» P.Pançev)
23. Şəhərli - («Buratinonun macəraları» A.Tolstoy)
24. Kənd sakini - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
25. I qadın - (“Tənbəl Əhməd”, Azərbaycan xalq nağılı)


MEHRİBAN ABDULLAYEVA

Ətraflı

MEHRİBAN ABDULLA QIZI ABDULLAYEVA

15 may 1963-cü il Qax rayonunun Ləkit kəndində doğulub. 21 iyun 1986-cı ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun Musiqili Komediya aktyorluğu fakültəsini bitirib.
01 sentyabr 1989-cu ildən Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktrisasıdır.
2013-cü ilin iyun ayının 25-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin «Fəxri Mədəniyyət İşçisi» döş nişanı ilə təltif olunmuşdur.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti fəxri adı ilə təltif olunub.

Əsas rolları:

1. Dilbər - («Müşfiq», Rafiq Hüseynov)
2. Nuriyyə - («Səsin sehri», Tofiq Kazımov)
3. Şirin - («Yazığam sevmə məni», Əkrəm Əylisli)
4. Səbinə - («Məhəbbət bir bəladır», Əhməd Orucoğlu)
5. Aynur - («Büllur sarayda», İlyas Əfəndiyev)
6. Aysulu - («Mahmud və Məryəm», Elçin)
7. Sara - («Mənim ağ göyərçinim», Tamara Vəliyeva)
8. Ana - («Ana laylası», İskəndər Coşğun)
9. Fərizə - («Şəhidlər», Bəxtiyar Vahabzadə)
10. Pəricahan - («Qaraca qız», Süleyman Sani Axundov, Abdulla Şaiq)
11. Şirməmməd - («Cənnətin üç alması», Nicat Kazımov)
12. Klaudia - («Zorro», İspan xalq rəvayətləri əsasında)
13. Zübeydə xanım - («Mustafa», Orxan Asena)
14. Firuzə («Ölüm hökmü», Elçin)
15. Hafizə xanım - («Pəri Cadu» Ə.B.Haqverdiyev)
16. Böyükxanım - («Aydın», C.Cabbarlı)
17. Ana - («Şelkunçik» E.T.A.Hofman)
18. Sədəf qarı («Əcəl atı» V.Əlixanlı)
19. Sabah müəllimə - («Mən səni sevirəm» Ə.Əmirli)
20. Ledi Kapuletti («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
21. Sevda («Pələng ili» F.Mustafa)
22. Yelizaveta, Kraliça - (“III Riçard”, U.Şekspir)
23. Tülkü - (“Dovşanın ad günü” X.Əliyəbli)
24. Qeysin anası - (“Leyli və Məcnun”, M.Füzuli)
25. Qrafinya Albalı böyük bacı - (“Çipollino” C.Rodari)
26. Qadın - (“İstədiyim kimi yaşamışam” (mono tamaşa, Vilyam Lyus)

Çəkildiyi filmlər:

1. Fəridə - “Nişan üzüyü”
2. Sara - “Solğun çiçəklər”
3. “Məşədi İbad-94”
4. “İflas”
5. “Yoxlama”

Teleseriallar:

1. Nigar - “Pərvanələrin rəqsi”
2. Ana - “Həyat varsa”


TƏHMİNƏ MƏMMƏDOVA

Ətraflı

TƏHMİNƏ ƏYYUB QIZI MƏMMƏDOVA

13 sentyabr 1973 -cü ildə Bakı şəhərində doğulub. 21 iyun 1997-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
Əvvəllər Bakı Kamera teatrında aktrisa işləyib.
26 iyul 1997-ci ildən Gənc Tamaşaçılar teatrının aktrisasıdır.

Əsas rolları:

1. Şahzadə Budur - («Ələddinin sehrli çırağı», Ərəb xalq nağılı)
2. Cəmilə - («Bala bəla sözündəndir», Əli Əmirli)
3. Cəmilə - («Məhəbbət bir bəladır», Əhməd Orucoğlu)
4. Roza - («Ölüm hökmü», Elçin)
5. Divşən - («Cənnətin üç alması, Nicat Kazımov)
6. Tık-tık - («Tık-tık və Tuk-tuk», Abdulla Şaiq)
7. Naru - («Hind fantaziyası», Rafiq Əliyev) rus bölməsi
8. Səidə - («Mənim ağ göyərçinim», Tamara Vəliyeva)
9. Xatın - («Ana laylası», İskəndər Coşğun)
10. Kürd qızı - («Xeyir və Şər», Nizami Gəncəvi)
11. Kurtizanka - («Səhvlər komediyası», Vilyam Şekspir)
12. Qonşu qadın - («Mustafa», Orxan Asena)
13. Qaz balası - («Ana qaz», Rəsul Rza)
14. Ədilə - («Ağ dəvə», Elçin)
15. Xırdaxanım, qız evi, qoçu, zirəng oğlan, Gülsənəm - («Yağış, yağmur və daldan atılan daş», Nəcəf bəy Vəzirov)
16. Səlimə - («Pəri cadu», Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev)
17. Prilipat - («Şelkunçik» E.T.A.Hofman)
18. Yaşlı Turan («Mənim ağ göyərçinim» T.Vəliyeva)
19. Pəri («Göyçək Fatma» Azərbaycan Xalq nağılı)
20. Şəhrəban («Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah» M.F.Axundzadə)
21. Şərrin («Şahzadə Xəzərin nağılı» K.Ağabalayev, N.Kazımov)
22. Marqarita - (“III Riçard”, U.Şekspir)
23. Divşən - (“Məlikməmməd və sehrli almalar” Azərbaycan Xalq nağılı)
24. Qaranquş - (“Dovşanın ad günü” X.Əliyəbli)
25. Qərənfil - (“Aycan”, X.Əlibəyli)
26. Xanım armud - (“Çipollino” C.Rodari)
27. III qadın - (“Tənbəl Əhməd”, Azərbaycan xalq nağılı)
28. Tereza - (“Don Kixot”, M.Servantes)
29. Pegginin anası, Sandrina - (“Tanrıya 14 məktub”, E.E.Şmidt)


EYVAZ İBRAHİMOV

Ətraflı

EYVAZ ABBAS OĞLU İBRAHİMOV

14 yanvar 1969-cu ildə Kəlbəcər rayonunda doğulub.
28 iyun 1995-ci ildə Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram və kino aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
07 sentyabr 1993-cü ildən Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyorudur.

Əsas rolları:

1. İntim - («Bala bəla sözündəndir», Əli Əmirli)
2. Polis - («Məhəbbət bir bəladır», Əhməd Orucoğlu)
3. Kirpi - («Dovşanın ad günü» Xanımana Əlibəyli)
4. Klud - («Oğru», Marsel Brikye Marinye)
5. Balaniyaz - («Ölüm hökmü», Elçin)
6. Aslan - («Danışan gəlincik», Abdulla Şaiq)
7. Bəhruz - («Mənim ağ göyərçinim», Tamara Vəliyeva)
8. Başmaqçu Mustafa - («Əlibaba və qırx quldur», Ərəb xalq nağılı)
9. Meymun - («Qaraca qız», Süleyman Sani Axundov, Abdulla Şaiq)
10. Xəfiyyə - («Mahmud və Məryəm», Elçin)
11. İşıqçı Rəşad - («İki tonqal», Aygün Həsənoğlu)
12. Hətəm - («Güc birlikdədir», Rəvan Tohidoğlu)
13. Pinç - («Səhvlər komediyası», Vilyam Şekspir)
14. Keşiş, Sem - («Zorro», İspan xalq rəvayətlərinin motivləri əsasında)
15. İşıqçı Rəşad - («İki tonqal», Aygün Həsənoğlu)
16. Dərviş Niyaz - («Pəri cadu», Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev)
17. Hətəm, Eldostun atası, əsgər - («Güc birlikdədir», Rəvan Tohidoğlu)
18. Simon - («Şeyx Sənan», H.Cavid)
19. Alverçi - («Ələddinin sehrli çırağı» Ərəb xalq nağılı)
20. Kitabsatan - («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
21. Alik - («Mənim ağ göyərçinim» T.Vəliyeva)
22. Musiqiçi - («Məhv olmuş gündəliklər» İ.Əfəndiyev)
23. Baltazar - («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
24. Yasavul, Qəhrəman - («Hacı Qara» M.F.Axundzadə)
25. Nuh Peyğəmbər - («Əlincə qalası» Dilsuz)
26. Əlləz - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
27. Kərim - («Danışan gəlincik», A.Şaiq)
28. Yepiskop - (“III Riçard”, U.Şekspir)
29. Baba - (“Dəcəl keçi” P.Nurəliyeva)
30. Şah - (“Məlikməmməd və sehrli almalar” Azərbaycan Xalq nağılı)
31. Kirpi - (“Dovşanın ad günü” X.Əliyəbli)
32. Uzuncorab Kapitan - (“Uzuncorab Pippi”, A.Lindqren)
33. Cənab üzüm - (“Çipollino” C.Rodari)
34. IV aktyor - (“Eşq-i-Nigar”, “Koroğlu dastanının motivləri əsasında)
35. Qul - (“Dəlixanada qətl”, F.Dürremat)


SEVİNC MEHRƏLİYEVA

Ətraflı
SEVİNC ƏZİZAĞA QIZI MEHRƏLİYEVA

04 dekabr 1972-ci ildə Bakıda doğulub. 1998-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin «Dram və kino aktyoru» fakültəsini bitirib.
19 sentyabr 1995-ci ildən Gənc Tamaşaçılar teatrının aktrisasıdır.


Əsas rolları:

1. Qaraca qız - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
2. Cəmilə - («Məhəbbət bir bəladır» Ə.Orucoğlu)
3. Zeynəb - («Əlibaba və qırx quldur» Ərəb xalq nağılı)
4. Lalə - («Büllur sarayda» İ.Əfəndiyev)
5. Tık-tık - («Tık-tık və Tuk-tuk» A.Şaiq)
6. Divsənəm - («Cənnətin üç alması» N.Kazımov)
7. Cəmilə - («Bala bəla sözündəndir» Ə.Əmirli)
8. Dəlisov - («Qarışqa şıllaq atdı» Q.İlkin)
9. Gülər - («Mənim ağ göyərçinim» T.Vəliyeva)
10. Gülçin - («Dədəm Qorqud» Ə.Dəmirçizadə)
11. Dilarə - ( «Ah, qadınlar, qadınlar» M.Haqverdiyev)
12. Olcay xatun - («Mola Nəsrəddin və Əmir Teymurun filləri» Əjdər Ol)
13. Şamama Cadu - («Pəri Cadu», Ə.B.Haqverdiyev)
14. Böyükxanım - («Aydın», C.Cabbarlı)
15. Siçan xanım - («Şelkunçik» E.T.A.Hofman)
16. Qızıl inək - («Göyçək Fatma» Azərbaycan Xalq nağılı)
17. Gülər («Mən səni sevirəm - M.S.S» Ə.Əmirli)
18. Yasəmən - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
19. Tülkü - («Şəngülüm, şüngülüm, məngülüm» M.Müşfiq)
20. Sara - (“Sarıköynəklə Valehin nağılı” İ.Əfəndiyev)
21. anac toyuq, qarı- (“Çirkin ördək balası” H.X.Andersen)
22. Quzu - (“Dovşanın ad günü” X.Əliyəbli)
23. Məstan - (“Möcüzəli turp” Rus Xalq nağılı)
24. Ortenziya - aktrisa - (“Mehmanxana sahibəsi” K.Qoldoni)
25. Afina - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
26. Qeysin anası - (“Leyli və Məcnun”, M.Füzuli)


VÜSAL MEHRƏLİYEV

Ətraflı

VÜSAL AKİF OĞLU MEHRƏLİYEV

15 yanvar 1978-ci ildə İsmayıllıda doğulub. Əhməd Cavad adına Bakı Mədəni-Maarif texnikomunun «Kino və dram aktyorluğu» fakültəsini bitirib.
27 oktyabr 1997-ci ildən Gənc Tamaşaçılar teatrının aktyorudur.
2014-cü ili aprel ayının 14-də Kalmıkiya və Azərbaycan teatrları arasında mədəni və qarşılıqlı yaradıcılıq əlaqələrinin genişləndirilməsi sahəsindəki töhfələrinə görə Kalmıkiya Respublikası Teatr Xadimləri İttifaqının Fəxri fərmanı ilə mükafatlandırılmışdır.
2016-ci il iyul ayının 19-da Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı və ASSİTEJ-Azərbaycan Milli Mərkəzinin təsis etdiyi “Sima” mükafatına “Mövsümün ən uğurlu baletmeysteri” nominasiyası üzrə layiq görülmüşdür.

Əsas rolları:

1. Mahmud - («Mahmud və Məryəm» Elçin)
2. Uruz - («Dədəm Qorqud» Ə.Dəmirçizadə)
3. Musa - («Ana laylası» İ.Coşğun)
4. Musa - («Çal oyna» İ.Coşğun)
5. Əlləz - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
6. Zakir - («Olmuş əhvalat» Aqşin Babayev)
7. Prosta Məmməd - («Cənnətin üç alması» N.Kazımov)
8. Tülkü - («Tık-tık və Tuk-tuk» A.Şaiq)
9. Cümşüdlü - («Ölüm hökmü» Elçin)
10. Qoca - («Ağ dəvə» Elçin)
11. Fariz - («Büllur sarayda» İ.Əfəndiyev)
12. Həsən - («Əlibaba və 40 quldur» Ərəb x.nağılı)
13. Zorro - («Zorro» İspan xalq rəvayətlərinin motivləri əsasında)
14. Nədim - («Mola Nəsrəddin və Əmir Teymurun filləri» Ə.Ol )
15. Davakar uşaq - («Mustafa» O.Asena)
16. Bədəl - («Hacı Qara» M.F.Axundov)
17. Gündüz - («Mağara» A.Həsənoğlu)
18. Şər - («Xeyir və Şər» N.Gəncəvi)
19. Ev sahibi - («Ana qaz» R.Rza)
20. Arlekin - («Səhvlər komediyası» V.Şekspir)
21. 1-ci musiqiçi - («Nənənin kələyi» Ə.Orucoğlu)
22. Tülkü - («Tıq-tıq xanım» A.Şaiq)
23. Boz - («Zorr pişik O və ya çəkməli» N.Kazımov)
24. Qurban - («Pəri cadu» Ə.B.Haqverdiyev)
25. Dərviş - («Şeyx Sənan», H.Cavid)
26. I aparıcı - («Məkkəyə gedən yol» C.Məmmədquluzadə)
27. Droselmayer - («Şelkunçik», E.T.A.Hofman
28. Həbəş - («Ezop» G.Fiqeyredo)
29. Oyunçu - («Sərgüzəşti vəziri xani Lənkəran» M.F.Axundazə)
30.Cek Cüvəllağı - («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
31. Şəmi - («Əcəl atı» V.Əlixanlı)
32. Tibalt - («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
33. Alfredo - («Don Raffael tranbomçu» P.Felippo)
34. Vüsal - («Qoca kloun» M.Vişnek)
35. Dərviş Məstəli şah - («Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah» M.F.Axundzadə)
36. Sərkiz - («Hacı Qara» M.F.Axundzadə)
37. Dədə Qoqud - («Şahzadə Xəzərin nağılı» K.Ağabalayev, N.Kazımov)
38. Ağa - («Pələng ili» F.Mustafa)
39. Oruc - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
40. Peter ağa - («Dörd əkizin nağılı» P.Pançev)
41. Canavar - («Şəngülüm, Şüngülüm, Məngülüm» M.Müşfiq)
42. Alfredo - («İtalyansayağı xoşbəxtlik» D.Fo, P.Filippo)
43. Karlson - («Balaca və damda yaşayan Karlson» A.Lindqren)
44. Haulmen Konnor - («Yalqız Qərb» M.Makdonax)
45. Rövşən - («Sarıköynəklə Valehin nağılı» İ.Əfəndiyev)
46. Frans Fox - («Hekayəti Xırs quldurbasan» M.F.Axundzadə)
47. Nikola - («Don Raffael Trambonçu» P.Filippo, D. Fo)
48. Samir - («Ağ ölüm» V.Siqarev)
49. Elyar - (“Miras” H.Mirələmov)
50. Azad - (“Arzu və Murad” S.Elsevər)
51. Canavar - (“Dovşanın ad günü” X.Əliyəbli)
52. Lici - Qarya - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
53. İblis - (“Xortdanın cəhənnəm məktubları” Ə.Haqverdiyev)


ELNUR HÜSEYNOV

Ətraflı

ELNUR BƏHRAMXAN OĞLU HÜSEYNOV

02 avqust 1978-ci ildə Neftçalada doğulub. 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universite-tinin maqistraturasını bitirib.
17 dekabr 1998-ci ildən Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyorudur.
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti fəxri adı ilə təltif olunub.

Əsas rolları::

1. Aqil - («Mənim ağ göyərçinim» T.Vəliyeva)
2. Azər - («Mahmud və Məryəm» Elçin)
3. Uruz - («Dədəm Qorqud» Ə.Dəmirçizadə)
4. Həbib - («Büllur sarayda» İ.Əfəndiyev)
5. Musa - («Ana laylası» İ.Coşğun)
6. Başkəsən Əhməd - («Əlibaba və 40 quldur», Ərəb x. Nağılı)
7. Qaraçı - («Qaraca qız» S.S.Axundov, A.Şaiq)
8. Çəpiş - («Dovşanın ad günü» X.Əlibəyli)
9. Alverçi - («Ələddinin sehrli çırağı» N.Kazımov)
10. Saqqızsatan - («Olmuş əhvalat» A.Babayev)
11. Əli - («Çimnaz xanım yuxudadır» S.Rüstəm)
12. Seymur, Xan - («Güc birlikdədir» R.Tohidoğlu)
13. Robert - («Zorro» İspan xalq rəvayətlərinin motivləri əsasında)
14. İkinci musiqiçi - («Nənənin kələyi» Ə.Orucoğlu)
15. Qaskon, rikard («Məzəli hadisə» K.Qoldoni)
16. Mustafa («Mustafa» O.Asena)
17. Çoban -(«Tıq-tıq xanım» A.Şaiq)
18. Anton - («Şeyx Sənan», H.Cavid)
19. Vəliqulu - («Məkkəyə gedən yol», C.Məmmədquluzadə)
20. Şelkunçik - («Şelkunçik», E.T.A.Hofman)
21. Noe («Oliver Tvistin macəraları» Ç.Dikkens)
22. Tofiq - («Mən səni sevirəm -MSS» Ə.Əmirli)
23. Benvolio - («Romeo və Cülyetta» U.Şekspir)
24. Şahbaz bəy - («Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah» M.F.Axundzadə)
25. Tülkü - («Şahzadə Xəzərin nağılı» K.Ağabalayev, N.Kazımov)
26. Ağpapaq, gülpapaq, çalpapaq, qarapapaq - («Dörd əkizin nağılı» P.Pançev)
27. Cüzeppe - («İtalyansayağı xoşbəxtlik» D.Fo, P.Filippo)
28. Hestins - lord - (“III Riçard”, U.Şekspir)
29. Çəpiş - (“Dovşanın ad günü” X.Əliyəbli)
30. Alabaş - (“Möcüzəli turp” Rus Xalq nağılı)
31. Lici - Qarya - (“Qohumlar” V.Şuqrayeva, Ə.Əmirli)
32. Zeyd - (“Leyli və Məcnun” M.Füzuli)
33. Fariz - (“Yarımçıq qalmış” Y.Abramov, L.Bəyim)
34. Məlikməmməd - (“Məlikməmməd” Azərbaycan Xalq nağılı)
35. Admiral - (“Qulliver cırtdanlar ölkəsində” Conartan Svift)
36. Bədheybət - (“Hörümçək adam” Sten Li)
37. Rixard Fos - (“Dəlixanada qətl”, F.Dürremat)
38. Şirin ata - (“Şirinlər”, P.Culliford)
39. Karrasko - ( “Don Kixot”, M.Servantes)
40. Baba - (“Qızıl balıq”, A.S.Puşkin)

Çəkildiyi bədii filmlər:

1. Tahir - “Bahar gələndə” (Polşa)
2. Əsgər - “Jurnalist” ( Rusiya)
3. Zabit - “Xoca” (Ans tv)

Tele seriallar:

1. "Biz sizə müharibə elan edirik" (Rusiyanın NTV telekanalının sifarişi ilə 4 seriyalı)
2. Daşdəmir - “Qaynana” (Xəzər tv)
3. Cavid - “Həyat sən nə qəribəsən” (Xəzər tv)




Copyrights © , Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı     |     Saytın hazırlanması: Proqres IPX